تاثیرات عجیب موسیقی روی کارکرد شما 

 

موسیقی نمونه موفقی از خلاقیت بشره. اما خود موسیقی هم می تونه قدرت خلاقیت رو در آدم برانگیزد؟

این سوالیه که ارزش بررسی داره، چون این روزها موسیقی بیشتر و بیشتر با فضاهای کاری مدرن آغشته شده. موسیقی، امتداد زمان مند و عجیبی داره: همونطور که آثار هنری به زیبایی جای می افزایند، موسیقی هم زمان رو قشنگ تر می کنه. در این مقاله درباره اینکه موسیقی چه تاثیری روی کارکرد شما می ذاره، می خونین.

 

در دنیایی که زمان زیادی رو در محل کار پشت سر می گذاریم و بخش کلی ی کارا در مقابل کامپیوتر انجام می شه، موسیقی به عنوان روشی واسه تحمل کارهای خسته کننده به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره ی ما تبدیل شده.

در این مقاله واسه درک بهتر رابطه موسیقی و کارکرد، نگاهی میندازیم به بعضی تحقیقات انجام شده.

موسیقی کارهای تکراری رو لذت بخش تر می کنه

اثر موسیقی به این بستگی داره که چه قدر لازمه در کاری که انجام میدید غرق بشین، که به این معنیه که اون کار تا چه حد به خلاقیت نیاز داره. تحقیقات نشون می ده که اگه یک کار از پیش تعیین شده و ذاتا تکراری باشه، موسیقی می تونه خیلی به انجام اون کمک کنه.

واسه نشون دادن رابطه بین بازده افراد هنگام انجام کارهای تکراری و گوش دادن به موسیقیِ زمینه در بین انجام اون کار، یه سری از آزمایشات انجام شده. نتایج به دست اومده، از این نظریه پشتیبانی می کنه که بهره بردن از موسیقی در صنعت می تونه باعث تقویت منافع اقتصادی شه.

مثلا، کارکنان خط تولید هنگام گوش دادن به موسیقی نشونه هایی از افزایش بازده و رضایت رو نشون دادن.

تحقیقات جدید این طور دلیل می کنن که این خود موسیقی نیس که باعث افزایش یهویی کارکرد می شه، بلکه حال خوبی که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تون در شما ایجاد می کنه دلیل بهبود کارکرد شما بین گوش دادن به موسیقیه.

مشخص شده که موسیقیایی با آهنگ ناهمگن اثر زیادی بر بازده ندارن، در حالی که موسیقیای مُد ماژور (قانون مد ماژور: پرده ـ پرده ـ نیم پرده ـ پرده ـ پرده ـ پرده ـ نیم پرده) نتایج بهتری رو نشون دادن، به نحوی که «افرادی که به موسیقی پس زمینه گوش می دادن، وقتی موسیقیِ زمینه مُد ماژور بود افزایش زیادی در عملکردشون داشتن.»

در فضاهای کاری پر سروصدا، موسیقی یعنی راه فرار

در حالی که تمایل به دفتر کار باز هر روز بیشتر می شه، یک نکته مشخص شده: کار کردن در یک محل کار پر سر و صدا، کاهش کارکرد افراد رو به دنبال داره.

جالبه بدونین بر خلاف چیزی که مدیران بعضی شرکتا فکر می کنن، استفاده از هدفون آنقدرها هم باعث پرت شدن حواس نمی شه.

دکتر لزیوک (Lesiuk) یکی از افرادیه که در مورد نحوه ی اثر موسیقی برعملکرد افراد در محل کار تحقیق می کنه. در مطالعه ای که اون بر کارکرد کارشناسان فناوری اطلاعات انجام داد مشخص شد که افرادی که به موسیقی گوش می دادن، کارشون رو سریع تر انجام می دادن و ایده های بهتری ارائه می دادن، چون موسیقی اونا رو سرحال می کرد.

دوباره اینجا هم می بینیم که سرحال شدن به عنوان اصلی ترین دلیل افزایش کارکرد در نظر گرفته می شه و موسیقیه که در بهتر کردن روحیه افراد موثره.

درسته که فضای اداری دارای طراحی باز امکان رفت و امد و همکاری بیشتر رو فراهم می کنه، ولی سر و صدای حاصل از اون واسه کسائی که لازمه روی کارشون عمیقا تمرکز کنن قابل تحمل نیس. اگه فضای فیزیکی (مثلا یک اتاق شخصی) واسه این افراد وجود نداشته باشه، استفاده از هدفون می تونه بهترین جانشین باشه.

صدای پس زمینه خلاقیت رو به اوج میرسوند

واسه کسائی که دوست دارن در جلسات و شرایط کاریِ خلاقانه به موسیقی گوش کنن، حضور یک عامل انگیزنده بهترین موقعیت رو به وجود میاره.

محققان نشون دادن که درجه کمی از صدای محیط می تونه خلاقیت رو به جریان بندازه، اما این درجه مرز باریکی داره؛ صداای بلند تمرکز کردن رو خیلی مشکل می کنن. وقتی درگیر یک کار عمیق هستین غرش صدا و ترکیبات صوتیِ گوشخراش بیشتر ضرر می رسانند تا فایده.

تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشون داد که وقتی به دنبال پوشش صوتی (پوشش دادن صداهای مزاحم با صدایی دیگر) با استفاده از صدای پس زمینه هستین، صداهای طبیعی مثل صدای امواج ساحل علاوه بر ماسکه کردن صدای مزاحم می تونن به بهتر شدن تمرکز افراد هم کمک کنن.

شما باید دنبال یک صدای پس زمینه آروم باشین، فرقی نمی کنه اونو به وجود بیارین یا به طور طبیعی ایجاد شه.

موسیقی باکلام می تونه حواستون رو پرت کنه

واسه کارهای فیزیکی یا کارایی که به تمرکز زیادی نیاز ندارن، موسیقی باکلام بیشتر فایده زیادی داره؛ ولی موقع انجام کارهای دقیق باعث بر هم زدن تمرکز می شه.

تحقیقات نشون می ده که صحبت قابل فهم (صحبتی که به روشنی شنیده و درک شه) جوی به وجود میاره که باعث حواس پرتی می شه. دردسرساز ترین مشکل یک دفتر کار شلوغ اینه که همیشه تمرکز خود رو تغییر میدیم تا به حرفای قابل شنیدن و قابل فهم بقیه گوش کنیم. در تحقیقی ۴۸ درصد از آدما مورد آزمایش صحبتای قابل فهم رو مهم ترین عامل حواس پرتی شون عنوان کردن.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   موثر با ۱۱ نکته ای که حسابی به درد کسب وکارتان می خورد 

سعی واسه انجام کاری که زبون در اون دخالت داره (مثل نوشتن) در بین گوش دادن به موسیقی باکلام، مثل اینه که در حالی که یک نفر داره با هم با شما حرف می زنه، با شخص دیگری مکالمه کنین. در این مورد معمولا موسیقی باکلام شما رو به بن بست میرسوند.

از طرف دیگه، موسیقی باکلام می تونه بر فعالیتای خلاقانه ای که مستقیما با فعالیتای کلامی رابطه ندارن، تأثیر متفاوتی بزاره. مثلا تحقیقی که روی پیشرفت دهندگان نرم افزار انجام شد نشون داد که موسیقی باکلام بازده کار اونا رو افزایش می ده.

آشنا بودن موسیقی تمرکز رو بالا می بره

اگه واسه پروژه ای نیاز به تمرکز زیاد دارین، گوش دادن به موسیقی آشنا می تونه مفید باشه. دلیل اینکه موسیقی جدید ممکنه تمرکز رو کاهش بده اینه که باعث غافلگیری می شه؛ چون نمی دونین باید انتظار چه چیزی رو داشته باشین، با دقت گوش میدید تا ببینین کلمات بعدی چیه. اما در یک موسیقی آشنا میدونید کلمات بعدی چیه، پس توجه به اون به تمرکز کمتری نیاز داره.

سفر به دنیای یک موسیقی جدید ممکنه سودمند باشه، ولی اگه در بین انجام کار موسیقی گوش می کنین، بهتره در یک راه آشنا قدم وردارین.

چه نوع موسیقی ای واسه غرق شدن در کار مناسبه؟

هر چند هر موسیقی ای که شما دوست دارین اولویت داره، از اونجا که سلیقه ی بیشتر مردم بازه ی بزرگی رو در برمی گیرد، مشخص کردن نوع خاصی از موسیقیِ مناسب واسه کار غیرممکن نیس.

اینجا به معرفی چند سبک موسیقی که مفید بودن شون اثبات شده و اینکه چرا مفید هستن می پردازیم.

موسیقی سنتی (باروک)

موسیقی سنتی، بی کلام و شناخته شده به عنوان بهترین شکل هنر، انتخاب پرطرفداریه. تحقیقی رو کرده که میزان اثر موسیقی دوره باروک بر کارکرد خیلی مهمه.

با این حال همه موسیقیای سنتی اثر مشابهی ندارن. مثلا موسیقی ظریف «واسه الیزه» اثر بتهوون مناسب تر از موسیقی پر پیچ و خم و مهیج «توکاتا و فیوگ» باخه.

موسیقی الکترونیکی

صدای پس زمینه از نوع موسیقی الکترونیک امبینت (Ambient)، نیاز ما رو بی معطلی برطرف می کنه و باعث جلب توجه نمی شه. این نوع موسیقی حالتی تکرارشونده داره، ولی تکراری از نوع خوب.

برعکس فراز و نشیب یک قطعه ی موزون، تولیدکنندگان این سبک معمولا به دنبال ایجاد «فرار صوتی» هستن که در اون چند ملودی برجسته به شکل پشت سر هم و طبق ملودی قبلی ایجاد می شن.

در این نوع موسیقی، نقطه ثقل آهنگ به تمرکز شما کمک می کنه و بخشای تکراری اون موجب حواس پرتی نمی شن.

موسیقی بازیای ویدیویی

سازندگان این بازیا میدونن که موسیقی ایده آل واسه خیلی از موقعیتا، موسیقی ایه که تجربه بازی رو واقعی تر کنه و باعث پرت شدن حواس نشه.

یکی از پرطرفدارترین پیشنهادهای تاریخ واسه «موسیقی ای که به تمرکز کمک می کنه» در ردیت، آهنگ سری بازیای سیم سیتی (SimCity) است، که مناسبه. این موسیقی طوری طراحی شده که در عین لذت بخش بودن، اونقدر ملایم باشه که تمرکز لازم واسه انجام فعالیتای بازی رو بر هم نزند.

سبکای دیگر

هر آهنگی که اونقدر ملایم باشه که باعث منحرف شدن تمرکز و حواس نشه می تونه انتخاب مناسبی باشه. هرکی طبق سلیقه اش حق انتخاب داره.

اگه صدای خوانندها موقع کار حواس شما رو پرت نمی کنه، موسیقی باکلام رو هم امتحان کنین.

از هر سبک موسیقی میشه استفاده کرد، فقط به خاطر داشته باشین که صدای پس زمینه نکته ی اصلی واسه تمرکز بر کاره.

بی موسیقی (صدای پس زمینه)

اگه این روش نوظهور جوونا امروزی واسه تون جالب نیس، نگران نباشید؛ بعضی وقتا موسیقی شیرینِ سکوت از همه چیز بهتره.

اما واسه خیلیا سکوت مطلق ناراحت کنندهه. دو روش مناسب واسه حل این مشکل هست:

نویز معمولی: اگه در محیطی هستین که صداهای بلند در اون غیر قابل کنترل ان (مثل صدای ساخت وساز)، یک نویز سفید با بسامد پایین به عنوان صدای پس زمینه می تونه نجات بخش باشه.

حالت بارانی: حتی اگه تابستانه و خورشید وسط آسمان می درخشه، با پخش صدای باران وانمود کنین بیرون داره نم نم باران می بارد. به این شکل، حلقه ای از توفان ملایم رو دور خودتون درست کنین تا به تمرکزتان کمک کنه. اگه یک تصویر ویدیویی شومینه ی روشن رو هم پخش کنین که دیگر دنج بودن رو حس می کنین.

محیطی که به وجود میارید روی رفتارتان اثر زیادی داره. وقتی می خواید تصمیم بگیرین روز کاری تون رو با چه نوع آهنگی پر کنین، با دقت انتخاب کنین. اونقدر موسیقیای مختلف رو امتحان کنین تا به بهترین ترکیب برسین. یادتون باشه اینجا موضوع خیلی مهمی مطرحه، یعنی توانایی شما واسه انجام دادن کارهای بزرگ و موثر به شکل همیشگی. پس قبل از فشردن دکمه ی پلی (play)، هوشمندانه انتخاب کنین.

برگرفته از: helpscout.net

تغییر رو در زندگی خود احساس کنین: در زمان کمتر، چندبرابر بیشتر کار کنین۱

Be the first to comment

Leave a Reply