تاثیرگذاری روی بقیه با ۲۴ ترفندی که کمتر کسی می دونه 

 

اغواگری و نفوذ با هدف تشویق دیگری به قبول و انجام خواسته تون، تنها در ماجراهای عاشقانه اتفاق نمی افته. با تاثیرگذاری روی دیگرانه که به شغل دلخواه مون یا ترفیع شغلی می رسیم، در صحبت برنده میشیم، اجناس مون رو می فروشیم و توجه بقیه رو به خودمون جلب می کنیم.

 

رابرت گرین (Robert Greene) در کتاب «قوانین نفوذ» روشایی رو که اغواگران بزرگ تاریخ از کلئوپاترا گرفته تا کازانووا استفاده کردن، بررسی کرده. در این مطلب خلاصه ای از ۲۴ قانون نفوذ رو واسه تون جمع آوری کردیم. شاید این قوانین خیلی انسانی به نظر نرسند؛ قرار هم نیس به فرانک آندر وود در سریال خونه ی پوشالی تبدیل بشیم، اما اجرا این قوانین واسه تاثیرگذاری روی بقیه ممکنه اثر به سزایی در پیشرفت حرفه ای مون داشته باشه یا مهمتر از اون، اگه کسی قصد داشت از اونا علیه شما استفاده کنه به موقع فهمیده باشین و اجازه ندین مورد سوءاستفاده قرار بگیرین.

۱. شکار مناسب رو انتخاب کنین

هدف یا فرد دلخواه شما ممکنه مسئولِ استخدام، یک مشتری یا رئیسی باشه که اختیار ترفیع شما رو داره. به باور ی گرین، باید افرادی رو انتخاب کنین که می تونین یک خلأ اونا رو پر کنین. نقشه کشیدن واسه تحت اثر قرار دادن کسائی که مشتاقانه واسه جلب نظرتون سعی می کنن، رو کنار بذارین چون این افراد معمولا در ازای کارشون چیزی از شما می خوان. بهتره به دنبال کسائی باشین که نشونه های ملایمی بروز میدن، مثلا افرادی که پیشه شما خجالتی به نظر می رسن؛ تاثیرگذاری روی اینجور افرادی آسون تره.

۲. با ایجاد امنیت و اطمینان، به شکل غیرمستقیم اقدام کنین

ممکنه وقتی می خواید با یک مدیر یا مشتری معروف و موثر آشنا شید، در رویارویی با سعی تون واسه ایجاد رابطه و اعلام بی درنگ خواسته تون گارد بگیره. پیش از اینکه خواسته تون رو مطرح کنین از راه شخص سومی به اون وصل شید. پیش از اینکه برید سر اصل مطلب، رابطه ای صمیمی و معمولی بسازین و به اون اطمینان بدین قصد و هدفی از نزدیک شدن به اون ندارین!

۳. نشونه های گمراه کننده ارسال کنین

پس از اینکه فرد رو گیر انداختید، جلوه ای رازآلود از خودتون به نمایش بذارین تا بازم علاقه اونو به خودتون حفظ کنین. مثلا در دیدار با فردی که بلیط ملحق شدن شما به شبکه ای حرفه ای از کارشناسانه، خودتون رو روشنفکر و سطحِ بالا نشون بدین اما با بیان نظرهای شوخ طبعانه به عمق شخصیت تون اضافه کنین!

۴. خودتون رو خواستنی نشون بدین

همونجوریکه میلیونا نفر در سراسر دنیا کشته مرده ی آدم معروفا هستن، مشتریا هم جذب معروف ترین و جذاب ترین شرکتا و مدیرها می شن. خودتون رو آسون لوح نشون ندین، اما واسه جذب بقیه از خود تواضع و فروتنی به نمایش بذارین، درعین حال روابط و موفقیتای مهم تون رو با دبدبه و کبکبه معرفی کنین.

۵. «نیاز» ایجاد کنین؛ از نگرانی و ناخشنودی بقیه بهره بگیرین

وقتی افراد از همه چیز راضی باشن، نمیشه اونا رو تحریک کرد! به طرف مقابل تلقین کنین که از کمبودی رنج می بره و بعد به اون نشون بدین چه جوری می تونین اون کمبود رو برطرف کنین. به طور مثال واسه مشتری توضیح بدین چه جوری داره پول شرکتش رو به روشای جورواجور هدر می ده و اینکه چه جوری می تونه با انجام چند تغییر، شرایط شرکت رو به خاطر این به اونو کنه.

۶. قضیه رو بپیچونید!

اگه در سعی واسه نفوذ در طرف مقابل صادق و روراست باشین و یک راست برید سر اصل مطلب، ممکنه اونو بترسانید یا حتی دیدش رو نسبت به خودتون منفی کنین. به باور ی گرین بهترین راه واسه اینکه بقیه رو به سازتان برقصانید اینه که بی رو کردن قصد اصلی تون، خردخرد و با گذشت زمان هدف تون رو پیش ببرین، درحالی که طرف مقابل فکر می کنه تصمیم گیرنده اصلی خودشه!

۷. آینه ی تموم نمای اونا باشین

واسه جلب نظر بقیه و کشاندن شون به جبهه ی خودتون، در شروع به میل و خواست اونا رفتار کنین. اگه به دنبال جلب نظر یک مشتری واسه سرمایه گذاری در شرکت تون هستین، آینه ای از اون باشین و هرطور اون رفتار می کنه رفتار کنین. با این کار افراد شما رو قبول می کنن و شروع به رو کردن خودشون می کنن.

۸. وسوسه کنین!

نقطه ضعف هدف تون رو شناسایی کنین و از اون بهره بگیرین. نقطه ایدئال یا خواستی رو که اون براش سعی می کنه شناسایی و به اون تلقین کنین که «شما می تونین اونو به خواسته اش برسونین.»

۹. اونا در تعلیق نگه دارین

همون دم که بقیه بفهمن از اونا چه می خواید، برتری تون رو از دست میدید. جذابیت تون رو واسه اونا با غافلگیریای بعضی وقتا و بی بعضی وقتا حفظ کنین.

۱۰. جادوی واژه ها رو دریابید

هنگام ارائه و عرضه مثلا واسه جلب موافقت بقیه، همون چیزی رو بگید که اونا دوست دارن . با افزایش جذابیت گفته هاتون اونو قانع کننده تر نشون بدین.

۱۱. به جزئیات توجه کنین

کاری کنین که کارا و تصمیمای بزرگ در چشم هدف تون خیلی آسون آب خوردن به نظر برسه. در مصاحبه ی شغلی به همه جزئیات چگونگی نمایش خودتون توجه کنین، می تونین موارد مختلف رو در گوشی هوشمندتان یادداشت و درصورت نیاز به اون مراجعه کنین. پس از مصاحبه با یک یادداشت تشکر رسمی تصویری رو که از خود به نمایش گذاشتین، کامل کنین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تاثیرگذارترین جملات انگیزشی واسه کنکوریا 

۱۲. حضوری شاعرانه داشته باشین

با غرزدنای پیوسته دل کسی رو به دست نمی بیارین. کاری کنین حضورتون برابر تجربه های لذت بخش و خوب باشه تاجایی که بقیه دل شون واسه تون تنگ بشه! در مصاحبه ی شغلی کاری کنین هر رفت و امد تون نورانی و به یادماندنی شه اما زیاده روی نکنین مثلا در مورد یادداشت تشکرتون دیگر با ایمیل یا تماس تلفنی پیگیری نکنین.

۱۳. واسه خلع اسلحه کردن طرف مقابل، خودنمایی به ضعف کنین

به جای نمایش قدرت، غرور رو کنار بذارین و حتی اگه دقیقا این طور نباشه، طوری رفتار کنین که انگار طرف مقابل در موضع قدرته. با اعلام کبر و غرور در مقابل مدیران بالادستی، نمی تونین از نردبان مجموعه مراتب سازمانی بالا برید.

۱۴. ترکیب رؤیا و واقعیت، حیله ای کارسازه

به گفته گرین: «آدم دوست داره خارق العاده ها رو باور کنه!» چیزی که عرضه می کنین رو، چه ایده باشه چه محصولی عینی، شگف انگیز و خارق العاده اما با بنیانی در واقعیت نشون بدین.

۱۵. فرد مورد نظر رو از بقیه جدا کنین

افراد وقتی باور کنن از بقیه جدا هستن، آسیب پذیرتر می شن. وقتی واسه شغلی خواسته میدید، اونقدر بنویسین و صحبت کنین انگار شغل دلخواه تنها شغلیه که شما می خواید. در معرفی خدمات تون کاری کنین مشتری احساس کنه تنها اوست که مهمه.

۱۶. خودتون رو اثبات کنین

اگه فرد مورد نظر احساس دودلی و شروع به پاپس کشیدن کرد، با تغییر روش تون و کمک به اون به هر شکل، ارزش تون رو به اون نشون بدین.

۱۷. با تابوها و ممنوعها بازی کنین

حتی درست کارترین افراد هم کنجکاوی خاصی نسبت به کارهای ممنوعه دارن! واسه اینکه هیجان قرار گرفتن در فضایی مبهم و رازآلود رو به کسی منتقل کنین، لازم نیس حتما کار غلطی بکنین. مثلا کافیه در سعی واسه جلب موافقت طرف مقابل بگید اینجور معامله ای پیش از این سابقه نداشتهه و اونقدر باارزشه که فعلا باید پنهونی و بین خودتون بمونه.

۱۸. از گذشته بهره بگیرین

به دنبال هرجور رابطه ای با رئیس، کارمند مشتری یا هر فرد دیگری باشین، طرف مقابل تون رابطه ای مثل چیزی که در گذشته براش سودمند بوده، داره. پس کشف کنین اون چه تجربه و خاطره ی خوشایندی از شخص پیش از شما داشته و سعی کنین اونا رو بازیابی و طرف مقابل رو تحریک کنین.

۱۹. اخلاق و معنویات رو هم چاشنی کنین

هدف، فروش محصول باشه یا گرفتن یک شغل ویژه، اگه فقط درباره یک موضوع خاص صحبت کنین ممکنه کلام تون یکنواخت و کم ارزش جلوه کنه. ایده های الهی رو هم چاشنی کلام تون کنین تا هدف تون پراهمیت تر و معنادارتر به نظر برسه. مثلا می تونین آینده شغلی تون رو در شرکت به عنوان قدم بعدی در راه حل ی تون بدونین یا مأموریت شرکت رو همگام با هدفای والایتان قلمداد کنین.

۲۰. درد و لذت رو ترکیب کنین!

در موقعیتای کاری نباید بیش ازاندازه مؤدب باشین چون ناخواسته باعث میشید ریاکار و نامطمئن به نظر برسین! درحالی که قابل احترام صحبت می کنین، قاطع و سرراست باشین.

۲۱. فاصله بگیرین

وقتی طرف مقابل در جبهه ی شماس و پس از یه مدت به این وضعیت خو میگیره، با فاصله گرفتن جذابیت تون رو باز آفرینی کنین و کاری کنین که خواهان تون شه. مثلا اگه به دنبال ترفیع شغلی هستین و از شرکت حریف هم پیشنهاد کار دریافت کردین، به رئیس تون بفهمانید باجدیت به پیشنهاد حریف فکر می کنین، حتی اگه واقعا این طور نباشه.

۲۲. ظاهر رو فرموش نکنین

با خوش پوشی و ظاهر قشنگ نگاه ها رو به خود خیره کنین، لبخند بزنین و با اعتمادبه نفس صحبت کنین.

۲۳. استاد حرکات و اقدامات قاطع و جسورانه باشین

وقتی مطمئن شدید شکار به دام افتاده و جذب تون شده، غافل گیری پایانی رو (گرچه که شاید گستاخانه به نظر برسه) رو کنین و خواسته تون رو بگید. به جای اینکه با دودلی و این پاآن پا کردن شرایط رو بدتر کنین، با بیان قاطع و طبیعیِ خواستهِ واقعی تون کار رو تموم کنین. بی درنگ توضیح بدین چرا و چه جوری شما بهترین گزینه واسه شرکت هستین یا چرا مشتری تون واسه شکست دادن رقبا باید شما رو انتخاب کنه.

۲۴. حواس تون به پیامدها باشه

پس از اینکه به هدف تون رسیدید با اجرا روشای بالا به شکلی مناسب کاری کنین رابطه با طرف مقابل به همه قطع نشه و اون شما رو از دایره ی ارتباطات و اطرافیانش حذف نکنه.

اگه به دنبال بردن دل طرف مقابل واسه یک عمر زندگی مشترک هستین، بهتره دست کم بعد از جلب توجه یار، روراستی پیشه کنین. اما در دنیای حرفه ای وضعیت رو ، سبک سنگین کنین و اگه می ارزه کمی خرده شیشه داشته باشین!

برگرفته از: uk.businessinsider

 ۶۰۰۰تومن