تامین دلیل چیه؛ چه کاربردی داره و نحوه انجام اون چیجوریه؟ 

 

طرح دعوا در دادگستری بی در اختیار داشتن دلیل، نه تنها نتیجه و نتیجه ای جز مجبور هزینه قضاوت بر دوش فرد نداره بلکه حتی ممکنه موجب مسئولیت مدنی اونم بشه؛ به این معنی که این شخص باید هزینه هایی که طرف مقابل اون واسه شرکت در قضاوت و دفاع از خود متحمل شده، پرداخت کنه. هرکی که بخواد در دادگستری طرح دعوا کنه (خواهان) باید مستند، طرح دعوا کنه یعنی دلایلی واسه اثبات ادعای خود داشته باشه. البته این به این معنی نیس که تامین دلیل فقط واسه خواهان کاربرد داره؛ بلکه خونده (کسی که دعوا علیه اون طرح شده یا میشه و به دادگاه و قضاوت فراخوانده می شه) هم ممکنه نیاز به تامین دلیل داشته باشه. نوشته زیر رو بخونین تا ببینین تامین دلیل چیه. مثلا ممکنه شخص الف و ب که اتفاقا با همدیگه دوست صمیمی هستن در مورد موضوعی دچار اختلاف شن و زد و خورد و الفاظی بین اونا رد و بدل شه و بعد با واسطه گری افراد محل، قضیه حل و فصل شه. شخص ب ممکنه احتمال بده که بعدا شخص الف به خاطر همون اختلاف، علیه اون طرح دعوا می کنن اینجا از تامین دلیل استفاده می کنه به این معنی که می تونه در مورد اظهارات شهود و تحقیق محلی پیش از اونکه مدت زمان زیادی بگذره و افراد موضوع رو از یاد ببرن خواسته تامین دلیل کنه.

تعریف تامین دلیل

مثال اشاره شده خوب نشون دهنده این مطلبه که در تامین دلیل شخصی که ذی نفعه (یعنی احتمال می ده در آینده بخواد طرح دعوا کنه یا طرف دعوی قرار بگیره) و دلایل ای داره که احتمال می ده تا زمان طرح دعوا، دیگر دسترسی به اونا ممکن نیس واسه حفظ این دلایل اقدام به تامین دلیل می کنه یعنی دلایل ی موجود رو در سایه ی امنیت قرار می ده. باید توجه کنیم که تامین دلیل واسه حفظ دلایل ی موجوده و هم باید بدونیم تامین دلیل صورت میگیره تا بعدا در دادگاه ارائه شه پس تشخیص میزان ارزش دلیل واسه اثبات حق داشتن فرد با دادگاه و صرف تامین دلیل به معنای حجیت و صحت دلیل نیس.

در چه مواردی میشه تامین دلیل کرد؟

باید بگیم در هر موردی که احتمال دهیم استفاده از قراین و امارات موجود درمحل یا پیش شخص دیگری در آینده ممکنه متعذر یا سخت شه میشه از تامین دلیل استفاده کرد. تامین دلیل می تونه از راه هایی مثل تحقیق محلی و کسب باخبر شدن از مطلعین، اخذ نظریه ی کارشناس یا صورت ورداری از دفاتر تجاری انجام شه.

مثال بارزی که در مورد اخذ نظریه ی کارشناس در زندگی روزمره می تونه خیلی عادی باشه، در مورد خسات وارد شده به وسیله نقلیهه. ممکنه ماشین شما در کنار خیابون پارک باشه و وسلیه ی نقلیه ی دیگری به اون برخورد و ضرر وارد کنه ولی از صحنه متواری شه اینجا شما ممکنه بخواهید هم طرح عوا کنین و هم نمی تونین تا پایان قضاوت صبر کنین و می خواید اتومبیل خود رو تعمیر کنین پس بهترین کار اینه که نظریه ی کارشناس رو در مورد آزمایش ضرر تامین دلیل کنین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تب کریمه کنگو، علائم، تشخیص و درمان اون 

مورد اجباری تامین دلیل

منبع صالح واسه تامین دلیل

قبلا تامین دلیل در صلاحیت دادگاه حقوقی بود ولی حالا با تصویب قانون شوراهای حل اختلاف و ایجاد شورا، تامین دلیل در صلاحیت شوراییه که دلیل در بخش یا محدوده اون هستش. (یعنی مثلا در مورد مورد استیجاری که توضیح دادیم شورایی که ملک در بخش اون هستش) اگه در بخش ای شورا نبود در صلاحیت دادگاه حقوقی اون محل هستش.

نحوه ی خواسته تامین دلیل

طبق قانون تامین دلیل می تونه به شکل کتبی یا شفاهی انجام شه ولی تامین دلیل شفاهی زمانی ممکن و مقدوره که در جلسه ی رسیدگی دادگاه خواسته شه که در این صورت علاوه بر صورت جلسه نوشته می شه. ولی اگه قبل از طرح دعوا بخواهید تامین دلیل کنین که غالب موارد این جور باید در برگه ی دادخواست تنظیم شه. در برگه ی دادخواست در ستون خواهان نام خود و در ستون خونده نام طرف مقابل رو باید بنویسین که در صورتی که طرف مقابل قابل شناسایی نباشه (مثل اونکه شخص به اتومبیل شما زده و فرار کرده) خالی گذاشتن ستون خونده مانع خواسته تامین نمی شه. در قسمت خواسته باید عنوان دعوایی رو بنویسین که واسه اون خواسته تامین دارین چون که شورا یا (اگه در بخش ای شورا نباشه دادگاه) باید عنوان دعوا رو با نوع دلایلی که شما خواسته تامین اونو دادین باهم برابری بده. باید شرایط و احوالی که طبق اون خواسته تامین دلیل میدید در برگه اشاره کنین.

پس از ارائه خواسته تامین دلیل که به شکل دادخواست صورت میگیره و به همراه کپی مصدق اسناد و دلایله، شورا در موردقبول یا نبود پذیرش این خواسته تصمیم میگیره و در این مرحله احتیاجی به احضار طرف مقابل نیس.

ارسال قرار تامین دلیل و اجرای اون

وقتی قرار تامین دلیل صادر شد باید دلایل و امارات موضوعِ تامین به روشنی در اون مشخص شه تا مجری قرار حدود وظیفه خود رو بشناسه. باید توجه کنیم که ارسال قرار تامین به معنای وارد شدن دادگاه در وجود موضوع نیس و هم دلیلی بر حق داشتن شخصی که خواسته تامین کرده به حساب نمیاد.

در مورد اجرای قرار باید بگیم مثلا زمانی که در قرار تامین، به کارشناس واسه آزمایش ضرر وارده به خودرو برگشت می شه اول باید هزینه کارشناس رو واریز کرد تا امکان اجرای قرار تامین فراهم شه.

طبق قانون در مواردی که اجرای قرار فوریت نداشته باشه و خونده هم شناخته شده باشه باید خونده به وسیله اخطاریه از جا و زمان اجرای قرار تامین مطلع شه تا امکان حضور داشته باشه؛ البته نبود حضور خونده مانع اجرای قرار نیس.


Be the first to comment

Leave a Reply