تب در بارداری؛ دلیل، تشخیص و پیشگیری از اون 

 

باردارید و دچار تب شدین؟ حتما نگران سلامت خود و بچتون هستین. اما قبل اینکه نگرانی تون زیاد بشه و وحشت کنین، یک نفس عمیق بکشین و آرامش خود رو حفظ کنین. فراموش نکنین که هر مشکلی راهی داره و ترسیدن و ازدست دادن کنترل فقط باعث می شه، شرایط بدتر بشه. در این مقاله هرچیزی رو که درباره تب در بارداری باید بدونین، براتون توضیح میدیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشین.

 

تب می تونه روی جنین شما اثری بزاره؟

اگه دمای بدن زنی آبستن از ۳۷ درجه بالاتر برود، تب می کنه. اینجور تبی نشون از جنگ ی بدن اون با عفونت داره. بخاطر این باید سریع دست به کار شه و به دنبال درمان باشه. مطالعه ای که اخیرا روی حیوانات و جنین شون انجام شد، نشون داد که تب شدید مادر می تونه موجب مشکل در قلب و آرواره ی کودک بشه. واسه اینکه مشخص بشه، تب به تنهایی عامل ایجاد مشکل عضو جنینه یا عفونت به دلیل اون اینجور اثراتی می ذاره، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیره. اگه در ۳ ماه اول بارداری هستین و تب تون بالای ۳۸/۹ درجه، خیلی سریع شرایط رو پیگیری کنین. این پیگیری می تونه مانع از بروز و پیشرفت مشکلات بعدی واسه جنین بشه.

دلیل تب کردن چیه؟

شکلای مختلف تب معمولا به خاطر عفونت مجاری ادراری و ویروسای تنفسی رخ می ده، اما بقیه شکلای مختلف عفونت هم می تونه دلیل اون باشه. از دلایل عادی تب در طول بارداری به موارد زیر دقت کنین:

  • آنفولانزا؛
  • ذات الریه؛
  • ورم لوزه؛
  • نا آرومی معده و روده (میکروب معده)؛
  • پیلونفریت (عفونت کلیه).

علائم تب چیه؟

اگه هنگام بارداری دچار تب شدید و علائم زیر هم در شما ظاهر شد، حتما با دکتر خود صحبت کنین:

  • تنگی نفس؛
  • کمردرد؛
  • لرز؛
  • دردهای شکمی؛
  • گرفتگی و سفت شدن گردن.

تب نشونه ای از مسمومیت غذاییه؟

مسمومیت غذایی می تونه دلیل تب باشه. مسمومیت معمولا به خاطر ویروسا یا در موارد کمتری به خاطر باکتری (یا سم اونا) ایجاد می شه. در اینجور شرایطی شاید، دردهای شکمی، حالت تهوع و استفراغ هم رخ می ده. اسهال و استفراغ از بدترین مشکلاتیه که در بین بارداری با وجود مسمومیت به اتفاق می پیوندد، چون نتایج بدی مثل کاهش آب بدن، انقباض و زایمون زودرس رو به همراه دارن. الکترولیتای لازم که ازطریق اسهال و استفراغ ازدست رفته، باید دوباره در بدن جانشین بشه. در بعضی موارد، کم شدن آب بدن اون قدر شدید می شه که فشار خون، ثبات خود رو از دست می ده و فرد باید بستری بشه. پس اگه مشکوک به مسمومیت هستین، حتما با دکتر تماس بگیرین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تب کریمه کنگو، علائم، تشخیص و درمان اون 

اگه تب خودبه خود درمان شد چه کنیم؟

حتی اگه تب به خودیِ خود درمان شد، واسه پیشگیری از نتایج احتمالی بهتره به دکتر مراجعه بشه. تب در زمان بارداری اصلا طبیعی نیس. پس بهتره، طرف احتیاط رو رعایت و موضوع رو پیگیری کنین. به خاطر اینکه تب در بارداری عادی نیس، باید حتما معاینه شید. خوشبختانه، درصورتی که تب به دلیل مریضیای ویروسی باشه واسه بهبود و درمان، مصرف تیلنول و آب رسانی به بدن کافیه. اما اگه دلیل تب، میکروبی باشه، باید یه جور آنتی بیوتیک مصرف بشه. زنان باردار نباید آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنن. مهم ترین نکته مراجعه زودهنگام به پزشکه.

نحوه ی تشخیص و پیشگیری از تب در بارداری

واسه بزرگ سالان، افزایش دمای بدن از ۳۸ درجه سانتی گراد که ازطریق امتحان دمای بدن از راه دهن صورت میگیره، نشونه بروز تبه. واسه امتحان تب از راه قرار دادن دماسنج در مقعد و گوش، ۳۸/۳۳ درجه سانتی گراد یا بیشتر، نشون از بروز تب داره. بهترین روش واسه دچار نشدن به تب اینه که دست هاتون رو همیشگی و منظم بشویید. این کار باعث می شه از دچار شدن به سرماخوردگی و آنفولانزا در امان باشین و درنتیجه به تب هم دچار نشید.

تا جایی که می تونین از آدما مریض دوری کنین و واکسن آنفولانزا بزنین؛ البته اگه به پروتئین تخم مرغ حساسیت دارین یا نسبت به واکسن آنفولانزا در گذشته حساسیت داشته اید، واکسن نزنید. واکسنای آنفولانزا به شکل اسپری واسه زنان باردار پیشنهاد نمی شه.Be the first to comment

Leave a Reply