آشنایی با محصولات لبنی/پایان نامه بازاریابی بر افزایش فروش

دانلود پایان نامه

آشنایی با محصولات لبنی

2-3-1-تاریخچه

امروزه صنايع غذايي، يكي از مهمترين و گسترده ترين صنايع فعال در عرصة اقتصاد جهاني مي باشند. رشد روزافزون جمعيت، متنوع شدن سلايق مصرف كنندگان، افزايش اهميت سلامت محصولات غذايي، تغذية سالم به عنوان عامل پيشگيري از بروز بسياري از امراض، برجسته تر شدن نقش مواد غذايي از جنبه هاي اقتصادي و بهداشتي و … همگي مبین نقش قابل توجه تغذيه و صنايع غذايي در زندگي بشر امروز ميباشد.

شير و فرآورده هاي آن از هنگامي كه انسان قادر به پرورش و بهره برداري از حيوانات اهلي شد، به عنوان يكي از مهمترين مواد غذايي به شمار ميآيد. محصولات لبني تأمين كنندة بخش قابل ملاحظه اي از انرژي مورد نياز روزانة انسان بوده و مصرف اين محصولات به ميزان لازم ميتواند ضامن سلامت جسمي و طول عمر آدمي باشد. بنابراين با توجه به نقش اين محصولات در زندگي انسان، هر فعاليتي كه به نحوي بر فرآيند توليد و تأمين آنها مؤثر باشد، حائز اهميت است و بايد به شكل مناسبي مورد تحليل قرار گيرد.

لبنيات به شير و آن دسته از مواد غذايي اطلاق مي شود كه از شير توليد مي شوند. معمولا ماده اوليه توليد انواع لبنيات، شير گاو است. اما گاهي از شير ساير پستانداران همچون بز، گوسفند، اسب و … هم استفاده مي شود. در زير انواع فراورده هاي لبني معرفي شده اند.

 

2-3-2- شركت صنايع شير ايران پگاه

بر اساس اطلاعات موجود، در حال حاضر در حدود 625 شركت ثبت شدة فرآوري محصولات لبني در كشور وجود دارد. بنا به نظر كارشناسان و با احتساب شركتهاي ثبت نشده و به اصطلاح زيرزميني، اين تعداد به 1000 شركت مي رسد. در اين ميان تعداد انگشت شماري از آنها در سطح كشور شناخته شده اند و مابقي به صورت محلي و محدود مشغول به كارند و ميزان توليد آنها تنها در پي تسخير بازارهاي محلي و ارضاء نياز مصرف كنندگان خاص يك منطقه مي باشند. به اين ترتيب اين شركتهاي محلي – به واسطة حجم پايين توليد – به نوعي استراتژي متمركز بر اساس منطقة جغرافيايي روي آوردهاند. اما شركتهاي بزرگ و شناخته شده در صنعت لبنيات كه به طور گسترده و با هزينه هاي سرسام آور فعاليت مينمايند، شركتهايي هستند كه علاوه بر مقياس بزرگ توليد، عموماً تنوع زيادي نيز در نوع

محصولاتشان وجود دارد و اين دو عامل باعث ميشود كه در جامعه شناخته شده باشند و بيشتر افراد جامعه، محصولات اين شركتها را محصولاتي استاندارد و با كيفيت قلمداد نمايند. در اين ميان، تنها پنج شركت بزرگ توليدكنندة فرآورده هاي لبني، به صورت سهامي عام اداره ميشوند و سهام آنها در بازار بورس خريد و فروش ميگردد كه اين پنج شركت عبارتند از: پاك، پگاه آذربايجان غربي، پگاه اصفهان، پگاه خراسان و كالبر. ساير شركتهاي معظم داراي انواع ديگري از مالكيت بوده و به صورت خصوصي و يا تعاوني اداره ميشوند. در ادامه به معرفي اجمالي اين شركتها مي پردازيم:

 

طرح ايجاد اولين كارخانه توليد و بسته بندي شير و محصولات شيري به نام كارخانه شير پاستوريزه تهران با دو هدف عمده كمك به بهداشت و تغذيه مردم ، همچنين توسعه صنعت دامپروري كشور از طريق امضاي موافقت نامه از سوي سازمان برنامه و وزارت بهداري سابق و مؤسسه يونيسف وابسته به سازمان ملل در سال 1333 پي ريزي شد و پس از اجراي امور ساختماني و خريد و نصب ماشين آلات و تجهيزات كارخانه شير پاستوريزه تهران با ظرفيت روزانه 45تن در آبان ماه سال 1386 رسماً به بهره برداري رسيد . هم اكنون شركت صنايع شير ايران (پگاه) با بيش از 50 سال سابقه در عرصه توليد شير و فرآورده هاي شيري و در ادامه سياست هاي راهبردي مبتني بر افزايش سرانه مصرف شير و به تبع آن بهبود شاخص هاي سلامتي جامعه ، اشتغال زايي ، توسعه صنعت دامپروري كشور و .. كه سر لوحه امور خود قرار داده است ظرفيت دريافت شير خام و فرآوري آنرا روزانه بيش از 5800 تن افزايش داده است .شركت صنايع شير ايران متشكل از 50 شركت است . تعدادي از شركت ها پروسه قبل از توليد را پشتيباني مي كنند كه شامل شركت خدمات بازرگاني و شركت پروتئين پگاه مي باشد اين شركت ها به منظور ايجاد و توسعه گاوداري ها و به تبع آن توليد شير خام بيشتر و البته كيفي تر ايجاد شده اند .

دسته بعدي شركت هايي هستند كه مسئول توليد و فرآوري شير و محصولات لبني هستند اين شركتها مجهز به پيشرفته ترين و مجهز ترين ماشين آلات و تجهيزات كارخانه هاي توليد كننده جهان از جمله اي . پي . وي ، تتراپك ، آلپما و وستفاليا هستند و متشكل از 17 كارخانه با اسامي در 15 استان) تهران ، آذربايجان شرقي و غربي ، اصفهان ، خراسان ، خوزستان ، زنجان ، فارس ، كرمان ، گلستان ، گيلان ، ، گلپايگان ، لرستان ، همدان ، كارخانه بستني پگاه كرمان ، كارخانه توليد مواد و ظروف بسته بندي فيلم پلاستيك ( است ، همچنين كارخانه توليد شير و مواد غذايي كودك و همچنين توليد آب معدني پديده در چهار محال و بختياري است. و در آخر شركت هايي كه فعاليت هاي بعد از توليد را پشتيباني مي كنند و در واقع مسئول فروش و صادرات هستند اين شركت ها از بزرگترين مجموعه زنجيره اي فروش شير در كشور به شمار مي آيند كه شامل حدوداً 27 شركت فروش و تحقيقات بازار شير هستند.

شركت صنايع شير ايران (پگاه) در حال حاضر بزرگترين شركت غذايي در خاورميانه و چهارمين شركت بزرگ در قارة آسيا در زمينة توليد و فرآوري محصولات لبني به شمار ميايد كه طبق گفتة محصولات مسئولان آن، 50 درصد سهم بازار فرآورده هاي لبني در ايران متعلق به اين شركت است.

شركتهاي تابعة پگاه عبارتند از : شركتهاي شير پاستوريزة پگاه در تهران، آذربايجان شرقي و غربي، اصفهان،فارس، خراسان شمارة 1 و 2، گيلان، گلستان، همدان، خوزستان، گلپايگان، زنجان، كرمان، لرستان، شركت صنايع بسته بندي فرآورده هاي شيري و شركت بستني پاستوريزة پگاه.

دانلود پایان نامه