قره قیه یکی ازقشلاق های دهستان قشلاق ازبخش آبش احمد شهرستان کلیبر می باشد که به علت هموار بودن وداشتن توپوگرافی خاص و همچنین عشایری بودن منطقه هرساله دراواسط اردیبهشت ماه مسابقات فرهنگی ورزشی سوارکاری ارسباران دراین محل برگزار میشودوعلاقمندان به ورزش سوارکاری ازنقاط مختلف کشورو استان برای دیدن مسابقات به این محل می آیند.

قالیبافی

یکی ازصنایع مهم دستی این شهرستان که درسطح استان نیز حایز اهمیت است ونیروی انسانی عظیمی را به خود اختصاص داده قالیبافی است که بصورت تکبافی رواج دارد.

فرمشبافی

درمنازل روستایی و عشایری برای نگه داری رختخواب و تشک ولوازم خواب از فرمش استفاده می شودودرکوچ ایلات وعشایرنیزفرمش وسیله مناسبی برای حمل وسایل مختلف به شمار می آیدوبه شکل مکعب مستطیل ودراندازه های مختلف می باشد.

گلیم بافی و جاجیم بافی

که اکثر شاغلین این صنعت و هنردستی را زنان روستایی و عشایری تشکیل می دهد.ودرحوزه کلیبر و خدافرین این نوع صنایع دستی به صورت حرفه اصلی بافندگان درآمده است.

ورنی بافی

ورنی نوعی گلیم ریزبافت فرش نما است که دارای بافت وطرحی خاص است وجز دراستان آذربایجان شرقی بخصوص کلیبر درکمترمنطقه ای ازایران بافته میشودکه این نوع صنایع علاوه بر مصرف داخلی استان و کشور مصرف بازارخارجی از جمله کشورترکیه رانیز تامین می کندومعمول ترین نقشی که برروی آن برجسته است نقشهای طاووس- آهو- روباه وشتر می باشد.

۶-۲-۴- ویژگی هاوجاذبه های طبیعی شهرستان کلیبر:
آب و هوا:
ویژگی های کوهستانی درسراسرمنطقه، آب و هوای شهرستان را ازدیگرمناطق استان متمایزساخته است. به علت وجود کوهستانهای متعدد و دریافت رطوبت کافی ازشمال و غرب و وزش بادهای باران زا این منطقه دارای زمستانهای سرد و پربرف و تابستانهای معتدل و خنک درقسمت های غربی و جنوبی می باشدوقسمتهای شرقی و شمالی آن به علت مجاورت با دشت مغان و پستی زمین دارای زمستانهای پرباران و معتدل و تابستانهای گرم میباشد.
ناهمواریها:
رشته کوههای قره داغ با مناظرزیباوجنگلهای سرسبزومراتع وسیع، توپوگرافی شهرستان کلیبر را تشکیل داده است کوههای این شهرستان بخشی ازکوههای قره داغ را تشکیل می دهد که دارای قلل مخروطی شکل و نوک تیزبوده و دره های عمیق با شیب تند دارد. رشته کوه اصلی شهرستان کلیبر قره داغ است که دارای قلل متعدد میباشد که مهمترین قله آن، قله هشتادسر به ارتفاع ۲۹۴۰ مترمیباشد.
رودها:
منطقه کلیبردارای رودهای فراوان که حاصل کوههای پوشیده از برف میباشد که از جمله می توان به رودخانه های کلیبرچای-رود سلین چای و ایلگنه چای و مهمترین آن رود ارس اشاره کردکه این رود از شمال شهرستان کلیبر می گذرد و مرز ایران و جمهوری آذربایجان را تشکیل می دهد این رود در منابع یونانی و اروپایی(آراکس) نامیده شده و درزبان بومی وملی (آراز)خوانده می شود. این رود ازترکیه سرچشمه گرفته وبارود دیگری به نام آرپا (چای)در هم آمیخته، به طرف شرق جریان یافته، درمسیر خودپس ازمشروب ساختن اراضی بخش (خدافرین) کلیبر، ازدشت مغان گذشته و به دریای خزرمی ریزد.درمسیر جریان هریک از رودهای ذکرشده طبیعتی شکل گرفته که هربیننده را مجذوب خود می کند.
آب های معدنی
شهرستان کلیبربدلیل داشتن آثارباستانی فراوان ومنابع طبیعی جالب ، آّبها و چشمه های گرم و سرد معدنی استعداد های بیشتری برای رشد صنعت توریستی دارد.چشمه های آبگرم روستای متعلق بخش آبش احمد دراین منطقه که هم از نظر میزان آبدهی و هم ازنظر درجه حرارت و خاصیت طبی، یکی ازچشمه های مهم آبگرم کشور محسوب می شودکه برای درمان بیماریهای مفصلی و روماتیسمی مفید میباشد.در مجاورت این آبگرم چشمه نیمه گرم قلعه کندی وجود دارد که دراصطلاح به آن یل سویی می گویند که برای بیماریهای مفصلی وروماتیسمی مفید است. وآبهای معدنی سردی همچون سویوخ بلاغ، آب معدنی نوجه ده بهشتی وآبمعدنی سرد وتلخ روستای بالاسنگ که در چند کیلومتری شمال غرب شهرکلیبرقرار داردوچندین آب معدنی آشامیدنی دیگری که از دل کوهها درمی آید جلوه ویژه ای را به طبیعت این منطقه داده است.
منطقه حفاظت شده ارسباران:
منطقه حفاظت شده ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی و در ۵۰ کیلومتری شمال شهرستان اهر و در بخش غربی کلیبر واقع شده و ضلع شمالی آن نیز به مرزهای جمهوری آذربایجان کشیده شده است. این منطقه به غیر از قسمتی در حاشیه رودخانه مرزی ارس کلاً کوهستانی بوده و به علت داشتن ویژگیهای خاص از لحاظ پوشش گیاهی و حیات وحش جایگاهی انحصاری در کشور و جهان داراست وجود کوههای مرتفع و صخره ای و دره های عمیق با دامنههای بلند و پر شیب اراضی جنگلی و علفزارهای وسیع وغنی تنوع فون و فلور و وجود سیاه خروس پرنده نادر و زیستگاه انحصاری آن، طبیعت و زیبایی های خیره کننده، مجموعه ای از ویژگیهای خاص این منطقه بشمار میروند .
منطقه حفاظت شده ارسباران به دلیل واقع بودن درمحل تلاقی چندین ناحیه جغرافیایی گیاهی از حیث تنوع گونه ها بسیار غنی است با این حال وجود تعداد زیادی روستا و استفادههای موثر انسانی سبب گشته که بخشهای وسیعی از منطقه سیمایی دگرگون شده داشته باشد
تلاشی که برای خدمات رسانی هر چه بیشتر به روستاهای منطقه که به عنوان مناطق محروم قلمداد شده و اغلب از طریق بخشهای مختلف دولتی صورت میگیرد فشار و تخریب مضاعفی به منطقه تحمیل میگردد که از این بین جاده کشی های متعدد با هدف گزاریهای مختلف، بیشترین نقش را در از بین بردن خاک و بروز انواع فرسایشها ایفاء نموده وتوانمندیهای انکار ناپذیر طبیعت منطقه و ارزشهای پژوهشی و آموزشی آن را مخدوش مینماید. منطقه حفاظت شده ارسباران به دلیل وجه تمایز آن از سایر مناطق زیستی همجوار به عنوان یکی از شبکه های بین المللی ذخیره گاههای بیوسفر منحصر بفرد از طرف سازمان جهانی یونسکو انتخاب و به ثبت رسیده است.
از ویژگیهای تاریخی منطقه وجود قلعه با شکوه بابک خرم دین می باشد که بر فراز قله سنگی جمهوری در منتهی الیه ارتفاعات واقع شده و از جاذبه های فراوانی جهت جلب توریسم برخوردار است .
امروزه یکی از رایج ترین و مؤثرترین راههای جلب حمایت عموم از ارزشهای منابع این گونه مناطق، معرفی آنها از طرق مختلف می باشد در اینجا سعی شده است اطلاعاتی در زمینه های مختلف تاریخچه حد و حدود، اقلیم، زمین شناسی و عوارض طبیعی و همچنین منابع آب، حیات وحش و پوشش گیاهی و نیز مطالبی راجع به سکونت گاههای انسانی وقابلیتهای عمومی و آثار تاریخی منطقه ارائه گردد
ارسباران‌ اولین بار در سال ۱۳۴۶ بعنوان منطقه ممنوعه و شکارگاه معرفی شد. سپس براساس‌ مصوبه‌ شماره‌ ۴۳ مورخه‌ ۲۰/۹/۱۳۵۲ شورایعالی‌ حفاظت‌ محیط‌ زیست‌ و با توجه‌ به‌ بند «ب‌» ماده‌ «۳» قانون‌ شکار و صید موضوع‌ محدودیتها و ممنوعیتهای‌ مکانی‌، منطقه‌ مورد مطالعه‌ بنام‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ ارسباران‌ موسوم‌ گردید. درسال ۱۹۷۷ این منطقه از طرف یونسکو بعنوان یکی از ذخیره گاههای زیستکره جهان اعلام گردید.
منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ ارسباران‌ در جنوب‌ رودخانه‌ مرزی‌ ارس و در ۶۰ کیلومتری‌ شمال‌ شهرستان‌ اهر و در غرب‌ شهرستان‌ کلیبر و در مختصات ‌جغرافیائی‌ً۵۰ َ ۳۹ ْ۴۶ تا ً ۴۱ َ۱ ْ۴۷ طول‌ شرقی‌ و ً۴۱ َ۴۳ ْ۳۸ تا ً۱۱ َ۸ ْ۳۹ عرض‌ شمالی‌ واقع‌ شده‌ است‌ .

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت zusa.ir مراجعه نمایید.