سامانه پژوهشی – مسوولیت مدنی ناشی از انتقال خون آلوده Copy- قسمت ۱۰

شایع ترین رفتارهای غیر بهداشتی از قبیل:
روابط جنسی نامطمئن و بی بندوبار-که در این مورد تماسی را سالم و ایمن می نامیم که در چهار چوب خانواده صورت گیرد.هیچ یک از زوجین مبتلا به بیماری و ناقل میکروب(ایدزوهپاتیت)نباشند و هیچ یک دارای شرکای جنسی دیگر نبوده باشند.همچنین هر تماس جنسی به صورت مقعدی،مهبلی، دهانی حتی با استفاده از وسایل حفاظتی،نامطمئن وغیر ایمن محسوب میگردد.از جمله تماسهای جنسی پر خطر می توان به تماس جنسی با فردی که اعتیاد تزریقی دارد یا فرد ناقل و یا مبتلا به هپاتیت وایدز و یا بیماری های مقاربتی تماس جنسی با فردی که با فرد ناقل و یا مبتلا به ایدز تماس جنسی داشته است تماس جنسی با افرادی که در ازای تماس جنسی پول و یا مواد مخدر و… دریافت می نمایند.همچنین تماس جنسی با فردی که به ازای تماس جنسی پول پرداخت می نماید.
خالکوبی و تاتو با سوزن و یاانجام اقداماتی برای محو آنهااز پوست-با توجه به شمار روزافزون انجام خالکوبی و تاتو در بانوان و جوانان از آنجا که در خالکوبی و تاتو از سوزن استفاده می شود و براین افراد و مراکز و روشهای آنها نظارتی نیست این اقدامات می تواند موجب آسیب به پوست شود .
اقدامات پزشکی ودندانپزشکی که مجوز مورد نظر را از مراجع قانونی ندارند-مبادرت ناآگاهانه و غیر مجاز به این اعمال علاوه بر عدم درمان مناسب و تاخیر در آن موجب بروز آلودگیهای مختلف میکروبی خطرناک در افراد و جامعه میگردد.اقداماتی همانند:اعمال جراحی سرپایی، کشیدن ناخن و دندان، طب سوزنی، ختنه،تزریقات عضلانی و وریدی، سوراخ کردن گوش یا هر قسمت دیگر از بدن، برداشتنخال، زگیل، توده های چربی، میخچه، اقدامات مامایی و زایمان های خانگی، نیشتر زدن، تزریق بوتاکس و اقدامات زیبایی نمونه هایی است که توسط افراد غیر مسئول انجام میشود.
اعتیاد به مواد مخدر و به ویژه اعتیاد تزریقی-اعتیاد به مواد مخدر اثرات سنگینی بر جسم روان بسیاری جنبه های مادی و غیر مادی فرد معتاداطرافیان و یا جامعه دارد.هر شخص با تزریق حتی یکبار موادمخدر و نیز هر فرد معتاد به مواد مخدر تزریقی برای همیشه از اهدای خون معاف است.
حجامت-اهدای خون و حجامت با هم تفاوت دارد.حجامت در طب سنتی دارای جایگاه ویژه ای است.حجامت روشی است که مستقیما با خون و بافتهای زنده در ارتباط بوده است.با کمترین بی احتیاطی و عدم رعایت بهداشت وسابل و…امکان انتقال آلودگی میکروبی وجوددارد.با توجه به گسترش روز افزون مراکز انجام حجامت وعدم نظارت مستمر و مناسب مسئولان بر اقدامات و فعالیتهای این مراکز می توان حجامت را یکی از رفتارهای پرخطرو غیر بهداشتی دانست.انجام حجامت موجب معافیت موقت از اهدای خون می شود.مراکزانتقال خون به اشخاصی که مایل به انتقال خون هستند درخواست می کند که حجامت ننمایند و اگر نمودند تا یک سال از آخرین اهدای خون مراجعه نکنند و خون اهدا ننمایند.سازمان انتقال خون مکلف است برای بالابردن سلامت محصولات خونی حجامت را یک رفتار مخاطره آمیز محسوب نماید.از مصادیق خون های آلوده می توان به موارد زیراشاره کرد:
۲-۱-۱:ایدز
زمانی که جهانیان مخصوصاَ جامعه پزشکى ریشه کنی آبله و کنترل بسیارى از بیماریهاى واگیر را جشن
می گرفتند و در حالی که علم پزشکی بیشتر بیماریهاى مسرى را مغلوب خود ساخته بود، ناگهان بروز بیمارى ناشناخته اى درآمریکا،اروپا و سپس در افریقا و نهایتاَ آسیا جهان را با مهلکترین و جنجال برانگیزترین فاجعه قرن مواجه ساخت. این بیمارى بدون شک بزرگترین بلاى جامعه بشرى پس از جنگ دوم جهانی در قرن بیستم می باشد.
امروزه کمتر کشورى در دنیا وجود دارد که موارد جدید آلودگی به ویروس ایدز را گزارش نکرده باشد.موارد اولیه ایدز در سال ۱۹۸۱ در بین همجنسبازان آمریکا مشاهده شد.در آنزمان رسانه های گروهی مردم را از بیمارى مهلکی که در بین همجنسبازان ظهور کرده،آگاه نمودند. علی رغم شناخت سایر راههاى انتقال متأسفانه هنوز هم بسیارى از مردم بویژه در جهان سوم تصور می کنندایدز بیمارى همجنسبازان است در صورتی که طبق تخمین هاى علمی فقط ۱۰ % از آلوده شدگان را گروههاى همجنسباز تشکیل می دهند.
در ابتدا به غلط تصور میشد این بیماری مخصوص کشورهای غربی است ولی با شیوع سریع آن در آفریقا وامریکای جنوبی و آسیا مشخص شد که این بیماری هیچ نژاد و کشور و سنی را در امان نخواهد گذاشت.اولین مورد آلودگی در ایران مربوط به یک کودک هموفیلی بود که با درگیری میزبانان اصلی(معتادان تزریقی)به یک اپیدمی متمرکز تبدیل شد.از زمان الوده شدن فرد به این ویروس تا زمان مرگ ناشی از ان،ممکن است بین ۵ تا ۲۰ سال طول بکشد.
این ویروس مقاومت و پایدارى کمی در محیط خارج از بدن دارد و این امر سبب میشود تا با اطلاع درست از راههاى انتقال بیمارى و رعایت نکات بهداشتی از گسترش بیشتر بیمارى جلوگیرى نمود.
ایدز مخفف این کلمات میباشد:
A(acquired)اکتسابی
D(deficiency)ایمنی
S(syndrome)علائم
ایدز به معنی سندرم نقص ایمنی اکتسابی می باشد.براساس علائم آزمایشگاهی،زمان ورود ویروس ایدز به بدن دو دوره دارد:
الف)دوره آلودگی:در این دوره علی رغم وارد شدن ویروس به بدن هیچ علامت بالینی مشهود نیست این دوره به طور کلی شامل دو مرحله اساسی است:
۱٫مرحله پنجره که در این دوره علی رغم ورود ویروس به بدن هیچ علامت بالینی وجود ندارد و ممکن است از دو هفته تا ۱۶ ماه ادامه یابد و به همین خاطر به ان دوره پنجره گفته می شود.
۲٫مرحله الودگی که این دوره ممکن است ۵ تا ۲۰سال طول بکشد به عبارتی الودگی فرد از نظر آزمایشگاهی قابل تشخیص است اما علائم بالینی ندارد.
ب)دوره بیماری:کاهش تدریجی نیروی دفاعی و ایمنی سلولی در فرد آلوده باعث می شود تا فرد آلوده وارد مرحله ظهور علائم بالینی و بیماری ایدز گردد.بعضی از مهمترین بیماریهای مرتبط با ایدز عبارتند از عفونتهای فرصت طلب،بعضی از انواع سرطانها مانند سرطان گردن،رحم و اختلالات سیستم عصبی که ممکن است باعث زوال عقل،گیجی و از دست دادن حافظه گردند(مایکل،۱۳۸۲:۱۴).این ویروس در مبتلایان به ایدز و افرادی که دچار کاهش ایمنی بدن هستند میتواند موجب التهاب سلولهای حساس به نور در پشت چشم و در نتیجه کوری شود(دزفولی،۱۷۹:۱۳۷۹).
ایدز در ایران که در سالهاى آغاز همه گیرى فقط از طریق دریافت خون و فرآورده الگوى انتقالهاى خونى آلوده بوده،در طول پانزده سال اخیر دچار تغییرات شده است بطورى که بتدریجمیزان آلودگى از طریق آمیزش جنسى افزایش یافته است. این الگو از سال ۷۵ که اپیدمى آلودگىدر میان زندانیان کشور شروع شد و عمدتاَ آن دسته از معتادان تزریقى که براى مصرف موادمخدراز سرنگ مشترک استفاده نموده اند موجد آن بودند،علاوه بر زنگ خطر آمیزش،زنگ خطراعتیاد تزریقى را نیز به صدا درآورد.
سه راه اصلى انتقال این ویروس عبارتست از:
۱٫تماس جنسى چه به صورت هتروسکچوال (تماس جنسى مرد-زن) و چه به صورت هموسکچوال(همجنس بازی) سبب انتقال بیمارى مى شود.رابطه جنسی یکی از غرایز اصلی برای بقاء بشر است ولی می تواند راهی برای ورود عوامل بیماری زا باشد.تا کنون حدود بیست نوع بیماری شناخته شده اند که می توانند از طریق تماس جنسی سرایت کنند. از این میان می توان ایدز، سوزاک، سیفلیس، تبخال تناسلی و … را نام برد.
۲٫تماس با خون و وسایل آلوده به ویروس ایدز
۳٫انتقال از مادر به کودک
۲-۱-۲:هپاتیت
هپاتیت به التهاب نسج کبد اطلاق میشود.که در اثر عوامل متعددی چون داروها،ویروسهاو …ایجادمیگردد.از مهمترین ویروس های مسبب هپاتیت می توان به انواع
اشاره کرد. E وD و C و B و A
۲-۱-۲-۱:هپاتیت A
هپاتیت A یک بیماری خوشخیم است که معمولا خود به خود بهبود می یابد.این نوع از هپاتیت بیشتر در اطفال دیده میشود.علائم آن عمدتا خفیف بوده و شامل بی اشتهایی،تهوع و استفراغ،درد در قسمت بالا و راست شکم،ادرار تیره رنگ و زردی می باشد.این بیماری عمدتا از طریق آب و غذا و موادخوراکی منتقل می شود به همین دلیل اهمیت چندانی در انتقال خون ندارد.
۲-۱-۲-۲:هپاتیت B
مورد بعدی،خون الوده به ویروس هپاتیت B است.هپاتیت B از نطر علائم بالینی شبیه هپاتیت E است.ولی می تواند مزمن شده و به عوارض وخیم و کشنده ای منجر شود.هپاتیت بی مجموعه ای از بیماری های کبدی با علل و شدت مختلف است که با التهاب هایی که حداقل ۶ماه تداوم داشته باشد،مشخص می شود.این ویروس تقریبا در تمام مایعات بدن انسان وجود دارد یکى از مهمترین راههاى انتقال ویروس تماس غشاهاى مخاطى یا زیر جلدى با خون و سرم ا فراد مبتلا می شود. راه دیگر انتقال از مادر به نوزاد (بویژه در سه ماه سوم باردارى،موقع وضع حمل و دو ماه اول تولد میباشد).خوشبختانه واکسن این نوع از هپاتیت موجوداست.
۲-۱-۲-۳:هپاتیت C
از دیگر مصادیق خون های آلوده خون آلوده به هپاتیت C است.لغت هپاتیت به معنى “التهاب کبد “مى باشد. این کلمه یک مفهوم کلى است و در برگیرنده عوامل متعددى از قبیل عوامل ویروسى،سمى،دارویى و.. است که مى توانند سبب ایجاد آسیب در کبد شوند. از این میان هپاتیتى که توسط عوامل ویروسى ایجاد مى شود،در انتقال خون مهم است زیرا این عوامل ویروسى،قابل انتقال از طریق خون و فرآورده هاى آن مى باشد.
ویروس هپاتیت Cعمدتا از طریق تماس با خون آلوده قابل انتقال است.این ویروس علاوه بر خون در دیگر مایعات بدن نیز یافت می شود که شامل:ترشحات دستگاه تناسلی،ادرار،بزاق،اشک و …نیز وجود دارد.البته انتقال از طریق این مایعات به ندرت گزارش شده است.تماس جنسی راه دیگر انتقال این ویروس می انتقال ویروس از طریق تماس جنسى حفاظت نشده و در روابط طولانى

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.