کلاچ اتوماتیک : سیستم کلاچ اتوماتیک هوشمند یک دستگاه الکترومکانیکی فوق پیشرفته می باشد که پس از نصب آن بر روی خودرو دیگر نیازی به گرفتن کلاچ با پا برای تعویض دنده و یا نیم کلاچ نمی باشد. نصب این سیستم برروی خودرو باعث می گردد بدون تعویض یا دستکاری در گیربکس البته با هزینه ای بسیار کمتر خودرو شما در ترافیک و یا سر بالایی ها دقیقا مشابه خودروی دنده اتوماتیک عمل نماید. به طور خلاصه از لحظه استارت خودرو تا زمان خاموش نمودن خودرو،به هیچ عنوان از پدال کلاچ استفاده نمی گردد

 

مزیت ها و قابلیت های کلاچ اتوماتیک

نصب سریع و آسان به صورت کاملا مجزا و بدون دستکاری در قطعات خودرو اعم از گیربکس و یا موتور
قابلیت جابه جایی از یک خودرو به خودرویی دیگر در حداقل زمان درصورت تعویض خودرو
امکان خاموش نمودن سیستم و تبدیل شدن به وضعیت قبلی یا استفاده همزمان از هر دو سیستم
افزایش عمر دیسک و صفحه کلاچ به علت کاهش خطای کلاچ گیری توسط راننده
استفاده از تمامی مزایای گیربکس اتوماتیک در ترافیک با پرداخت کمتر از یک پنجم مبلغ گیربکس اتوماتیک
کاهش مصرف سوخت
آسودگی و آرامش خاطر در رانندگی که حداقل نتیجه آن کاهش صمات جسمی است.
بی تاثیر در مصرف لنت ترمز
قابل نصب بر روی خودروهای سواری و باری
رانندگی راحت در ترافیک بدون نیاز به کلاچ گیری
رانندگی ساده برای معلولین و جانبازان
مناسب برای رانندگی افراد دارای مشکل زانوی پا، کمر درد و دیسک کمر

معایب کلاچ اتوماتیک یا کلاچ برقی

مواردی شکایت های مختلف در مورد کلاچ اتوماتیک وجود دارد که مربوط به ضعیف بودن موتور استفاده شده در سیستم می باشد یا مربوط به مسلط نبودن نصاب و درست نصب نکردن سیستم بوده.
برخی هم گفته اند که سیستم گه گاهی بیمورد و سر خود کلاچ میگیرد یا بعضی وقتها درست و کامل کلاچ نمیگیرد و دنده به سختی جا می رود.

در نهایت به نظرم قبل از خرید (از هر شرکتی) در صورت امکان آنرا تست کنید یا اگر امکانش بود بر روی سیستم خودتان هم با شرط تست نصب کنید مثلا یک زمان ۱ هفته ای برای برگشت وجه در نظر بگیرید.

برخی ادعا ها در مورد کلاچ برقی یاکلاچ اتوماتیک
کلاچ اتوماتیک با موتور بوش آلمان :
این ادعا اساسا نمیتواند صحت داشته باشد چون با توجه به تحریم های سخت نظام غرب وآمریکا امکان واردات هیچ محصولی از کشورآلمان عملا میسر نیست و با در نظر گرفتن قیمت موتور بوش که در سایت آن شرکت درج شده است با قیمت ارائه شده سیستم کلاچ برقی در ایران منطقی نمیباشد اما شرکت اتاکو صراحتا اعلام مینماید از موتوری که در ایران تولید میشود و تحت لیسانس ولئو فرانسه میباشد استفاده مینماید . موتوری که به لحاظ کیفیت ، فوق العاده بوده و شرکت به راحتی و با اطمینان آن را ۱۸ ماه گارانتی مینماید که در میان همه شرکتها از گارانتی بیشتری برخوردار است
کلاچ اتوماتیک اتومید :
با توجه به اینکه یکی از کارایی های اصلی این سیستم رانندگی راحتر در ترافیک و در سربالایی ها بدون برگشت به عقب میباشد.
برخی شرکت ها جهت سرپوش گذاشتن بر ضعف نرم افزار و سخت افزاری ، با قرار دادن یک کلید و قرار دادن خودرو در وضعیت نیم کلاچ دائم (در شیب تند ) که باعث نابودی دیسک و صفخه کلاچ میگردد با زیرکی از آن به عنوان یک آپشن نام میبرند اما در سیستم کلاچ اتوماتیک اتاکو این عمل ، به صورت کاملا هوشمند بر اساس یک سخت افزار و همچنین نرم افزار حرفه ای و پیش رفته ، بدون نیاز به هیچ کلیدی انجام میپذیرد .