10 علت برای سرد بودن دایم انگشتان دست | بیماری

: وقتی که تو یه روز سرد از خونه بیرون می رید، در این صورت، ممکنه که در انگشتان دست خود، سرمای بسیار زیادی رو احساس کنین.
این حالت عادی و طبیعیه. در هوای سرد، بخشای انتهایی بدن، خصوصا دست و پا، تمایل به کمی سردتر شدن دارن، چون در این موقع، قبل از هر چیز، بدن، خون و گرما بیشتری رو به طرف اندامای حیاتی، یعنی قلب، مغز و شش ها می فرستد.

امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 4

ماهنامه پیام سلامتی: دکتر دیوید فریدمن (Dr.David Friedman)، متخصص قلب در نیویورک میگه: وقتی که تو یه روز سرد از خونه بیرون می رید، در این صورت، ممکنه که در انگشتان دست خود، سرمای بسیار زیادی رو احساس کنین.این حالت عادی و طبیعیه. در هوای سرد، بخشای انتهایی بدن، خصوصا دست و پا، تمایل به کمی سردتر شدن دارن، چون در این موقع، قبل از هر چیز، بدن، خون و گرما بیشتری رو به طرف اندامای حیاتی، یعنی قلب، مغز و شش ها می فرستد.

 

با این وجود، اگه انگشتان شما حتی در دمای گرم تر، همیشه سرد و یخ زده احساس می شه، در این صورت، اون می تونه نشونه ای از اختلالی دیگه باشه. اینجا، چند دلیل شایع واسه سرد بودن دائمی انگشتان بیان شده:

: 10 دلیل واسه سرد بودن دایم انگشتان دست

 

1- سندرم رینود (Raynaud’s Syndrome)

 

سندرم رینود، یه دلیل شایع سردبودن انگشتان دسته. اورین تروم (Orrin Troum)، دکتر و متصخص روماتولوژی در سانتا مونیکا در کالیفرنیا میگه: «رینود، آسیب ایه که در اون، مویرگای مربوط به انگشتان دست و بعضی وقتا انگشتان پا، گوشا و بینی در عکس العمل نسبت به سرما و یا استرسای احساسی و عاطفی تنگ می شن.»

 

موقع یه جادثه و اتفاق، انگشتان دست به دلیل اون که خون بسیار کمی در اونا جریان داره و یا به دلیل اون که اصلا خونی در این ناحیه جریان نداره، سفید و بعد آبی می شن و اون وقت به محض باز شدن مویرگا و برگشت دوباره جریان خون در اونا، قرمز می شن. بیشتر وقتا درزمان یه آسیب و حمله عاطفی، انگشتان دست، سرد، بی حس، همراه با خارش و سوزش و یا دردناک می شن. خیلی از موراد در سندرم رینود، دلیل مشخص و شناخته شده ای ندارن.
خبر خوش، در این مورد اینه که سندرم رینود، معمولا بجای زیان بخش بودن، پردردسره. در این آسیب، روش زندگی تغییر می کنه، مانند پوشیدن لباسای گرم و دستکش در محیطای سرد (حتی موقع برداشتن غذا از یخچال که خود بستگی به اندازه شدت عکس العمل شما نسبت به سرما داره) و دوری از استرسای احساسی و عاطفی که معمولا واسه کنترل و کنترل این مریضی کافیه.

 

 

 

2- بیماریای خودایمن

 

تروم میگه: «بعضی وقتا یه مریضی نهفته می تونه باعث بروز مریضی لوپوس (Lupus) شه، لوپوس آسیب ایه که در اون، سیستم ایمنی بدن به بافت خودش حمله می کنه و اسکلرودرمی (Scleroderma)، بیماریه که منتهی به سفت و سخت شدن پوست و بافتای همبند و بروز لکه هایی روی اون می شه؛ و روماتوئید آرتریت و بیماریای خودایمن دیگه می تونن منتهی به بروز سندرم رینود شن، اما پزشکان دقیقا از دلیل وجود این رابطه مطمئن نیستن.» و اون به عنوان سندرم ثانوی رینود شناخته می شه. وقتی که دلیل نهفته ای هست، معمولا علایم و نشونه های دیگری هست. به محض تشخیص مریضی اصلی و تحتِ کنترل قرار گرفتن اون، علایم و نشونه های سندرم رینود رو به بهتر شدن می رن.
3- کم کاری غده تیرویید (هیپوتیروییدی، Hypothyroidism)

 

اگه غده تیرویید شما دچار مشکل شده، در این صورت، سرد بودن انگشتان دست، حالتی عجیب و غیرعادی نیس. غده تیرویید در اصل، ترموستات بدن است. وقتی که اون، کم کار می شه، روند بیشتر فعالیتا و عملکردهای بدن کنه شده و علایمی مانند خستگی، یبوست، اضافه وزن و احساس همیشگی سرما، از جمله در انگشتان دست ظاهر می شه. کم کاری غده تیرویید در خانوما و افراد بالاتر از 50 سال شایع تره.

4- مشکل در گردش خون

 

بیشتر افراد تصور می کنن که سرد بودن انگشتان دست، شاید به وجود اومده به وسیله مشکل در گردش خونه. فریدمن میگه: «کم شدن گردش خون، وقتی اتفاق می افته که جریان خونی که غنی از اکسیژن و مواد غذاییه، موقع گردش پیدا کردن در بدن، در اثر کم شدن توانایی و توانایی قلب در پمپاژ خون (مثل اون چیزی که در مشکل قلبی اتفاق می افته) و یا در اثر انسداد شریانای بزرگ و یا مویرگای کوچیک تر از کلسترول و یا به دلایل دیگه کم میشه.»

 

وقتی که قلب نمی تونه جوری که باید، به اندازه کافی به سراسر بدن خون رسانی کنه، در این صورت، شما بروز این مشکل رو در دستا و پاهای خود به دلیل فاصله زیاد اونا از قلب، به صورت سرد و بی حس شدن و یا گزگز کردن احساس خواهیدنمود.

 

 

 

5- کم خونی

 

کم خونی وقتی اتفاق می افته که بدن به اندازه کافی دارای گلبول قرمز نباشه و یا اندازه هموگلوبین در خون پایین باشه. کم خونی از کاهش ذخیره اکسیژن در بدن ناشی می شه که می تونه باعث سردشدن دستا شه. بعضی از دلایل کم خونی، شامل نبود دریافت آهن کافی از مواد غذایی، از دست دادن خون (در اثر عادت ماهانه شدید، زخم معده و خونریزی دستگاه گوارش)، بروز بعضی از سرطانا و مشکلات و ناراحتیای گوارشی (مانند مریضی سلیاک، Celiac: ناتوانی در گوارش و یا مریضی کرون، Crohn: التهاب طولانی روده) است.

 

علاوه بر سرد شدن دست ها، کم خونی می تونه باعث بروز خستگی، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و رنگ پریدگی پوست شه. در بیشتر موارد، کم خونی به وجود اومده به وسیله کمبود آهن و علایم و نشونه های اون می تونه با مصرف مکمل آهن درمان شه.
6- کمبود ویتامین b12

 

ویتامین B12 که در گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر و بقیه فراوردهای لبنی پیدا میشه، در تشکیل گلبولای قرمز نقش مهمی داره. کمبود این ویتامین، می تونه به کاهش ساخت گلبولای قرمز و در آخر کم خونی منجر شه. کمبود ویتامین B12 در میان افراد گیاهخوار شایعه و ممکنه خیلی از افراد بالاتر از 50 سال، توانایی جذب این ویتامین از راه مواد غذایی رو از دست بدن و این شامل آدمایی که دچار ناراحتیا و مشکلات گوارشی مانند بیماریای کرون (التهاب طولانی روده) و سلیاک (ناتوانی در گوارش) هستن هم می شه.

 

یه آزمایش ساده خون می تونه مشخص کنه که سرد بودن انگشتان دست، به وجود اومده به وسیله کمبود ویتامین B12ه؟ و اگه در اثر کمبود این ویتامین باشه، در این صورت، مصرف مکملا معمولا کمک کرده و علایم اون در ظرف چند هفته تا یه ماه، برطرف می شن.

 

7- فشار خون پایین

 

پایین بودن فشار خون می تونه به دلایل متفاوتی از جمله کاهش آب بدن، از دست دادن خون، مصرف بعضی از داروها و ناراحتیا و مشکلات مربوط به غدد مترشحه داخلی باشه. وقتی که اندازه فشار خون شما پایینه، رگا، خون رو از بخشای انتهایی بدن به سمت اندامای حیاتی هدایت می کنن که این باعث احساس سردی در انگشتان دست شما می شه. اگه شما دارای علایم فشار خون پایین مانند سرگیجه، تاری دید، خستگی، حالت تهوع، احساس ضعف و بی حالی هستین، در این صورت، با دکتر خود مشورت کنین.

8- استرس و احساس اضطراب و نگرانی

 

شما میدونید که استرس می تونه اثرات زیادی روی اندامای بدن داشته باشه که دستاتون هم ار اون مستثنی نیس. وقتی که شما استرس طولانی رو تجربه می کنین، بدن تون در وضعیت مقابله و یا فرار قرار میگیره. در این حالت، ترشح آدرنالین زیاد می شه و یکی از یافته های اون، تنگ شدن عروق در بخشای انتهایی بدنه که اون منتهی به سردشدن انگشتان دستا و پاها می شه. کنترل استرس می تونه علایم رو کم کنه.

 

 

 

9- مصرف بعضی از داروها

 

ممکنه این مورد، غیرمنطقی به نظر برسه که مصرف بعضی از داروها می تونه باعث سردشدن انگشتان دست شه. فریدمن میگه: «داروهای بسیار زیادی وجود دارن که می تونن باعث تنگی عروق، مخصوصا سرخرگا گردند و وقتی که این داروها بدین گونه عمل میکنن، یکی از مشکلات جانبی اونا بروز سندرم رینوده.»

 

بعضی از این داروها، شامل بتا بلاکرها (Beta- Blokers واسه تنظیم و کنترل فشار خون تجویز می شن)، بعضی از داروهای مربوط به درمان سرطان، داروهای میگرن و داروهای ضداحتقان که فقط با نسخه دکتر خریداری می شن، هستن. با دکتر خود و یا دکتر داروساز مشورت کنین تا دریابید که هیچ کدوم از داروهای مصرفی شما می تونن باعث بروز این علایم در شما شن؟

10- مصرف دخانیات

 

فریدمن میگه: اگه تا الان دلایل کافی واسه ترک سیگار وجود نداشته، اینجا دلیل دیگری هست: نیکوتین موجود در سیگار، باعث تنگی عروق می شه و هم اینکه اون می تونه موجب افزایش رسوب در سرخرگا و کاهش جریان خود در اندامای انتهایی بدن شه.

 

  منبع:  www.prevention.com – مترجم افسون بدر

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *