10 علت برای پیاده روی | بیماری


افزایش روز افزون چاقی به عنوان مادر بیماریای قلبی عروقی، دیابت، سرطان، پوکی استخون و … خیلی از محققان رو به چاره جویی در این مورد واداشته س. پررنگ کردن نقش پیاده روی به عنوان بخشی از زندگی روزمره، می تونه یه چاره رفع این مشکل باشه.


1- پیاده روی از دیابت نوع دو پیشگیری می کنه. برنامه های پیشگیری از دیابت نشون دادن که 150 دقیقه پیاده روی درزمان هفته و کاهش فقط 7 درصد از وزن بدن (حدود 5 تا 7 کیلوگرم) می تونه تا 58 درصد خطر دچار شدن به دیابت رو کم کنه.

2- پیاده روی قلب شما رو قوی می سازه. مطالعه ای که در این مورد روی تعدادی پرستار خانوم انجام شد، نشون داد آدمایی که 3 ساعت یا بیشتر در طول هفته پیاده روی داشتن، در مقایسه با زنائی که پیاده روی نداشتن، 35 درصد کمتر دچار مشکلات قلبی شدن.

4- پیاده روی واسه استخوانا خوبه. تحقیقات نشون میده زنائی که یائسگی رو گذرونده ان و تقریبا یک و نیم کیلومتر در روز پیاده روی دارن، چگالی استخون های کل بدنشون نسبت به زنائی که مسافتای کمتری رو می پیمایند بالاتره. هم اینکه پیاده روی واسه کاهش سرعت از دست دادن استخوانای پا هم بسیار مؤثره. 

5- پیاده روی علائم افسردگی رو آرامش میده. 30 دقیقه پیاده روی، 3 تا 5 بار در هر هفته به مدت 12 هفته، علائم افسردگی رو حدود 47 درصد کم می کنه.

6- پیاده روی اندازه خطرابتلا به سرطان پستون و کولون (روده بزرگ) رو کم می کنه. زنائی که برابر یه ساعت و ربع تا دو ساعت و نیم در هفته پیاده روی سریع دارن، نسبت به زنان بی جنب و جوش، 18 درصد در خطر کمتری واسه دچار شدن به سرطان پستون قرار دارن. تحقیقات بسیاری نشون داده که ورزش می تونه از سرطان کولون پیشگیری کنه و در افراد گرفتار به این مریضی هم اثرات ورزش منظم به شکل افزایش کیفیت زندگی و کم شدن اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله این مریضی خود رو نشون میده.

یکی دیگه از فواید پیاده روی سریع، تعریقه که از این روش میشه سموم بدن رو دفع کرد و روند آب کردن چربی های بدن رو سرعت بخشید.

7- پیاده روی سلامت عمومی بدن رو بهتر کنه. فقط 3 بار در طول هفته و هر بار 30 دقیقه پیاده روی به صورت زیادی می تونه سلامت سیستم قلبی و ریوی رو تأمین کنه.

8- پیاده روی به شکل مسابقات کوتاه مدت هم سطح سلامتی رو پیشرفت میده. مطالعه زنان کم جنب و جوش نشون میده که پیاده روی درزمان یه رقابت کوتاه مدت ( 3 مرحله پیاده روی 10 دقیقه ای روزانه) منتهی به پیشرفت مشابهی در سلامتی شده و یا دست کم منتهی به کاهش چربی بدن با افزایش زمان اون می شه (یه پیاده روی 30 دقیقه ای روزانه).

9- پیاده روی کارکرد جسمی بدن رو بهتر می کنه. تحقیقات نشون میده علاوه بر این که پیاده روی تناسب اندام و عملکردای جسمی رو بهتر کنه، از ناتوانیای جسمی در افراد سن بالا هم جلوگیری می کنه.

10- یکی دیگه از فواید پیاده روی سریع، تعریقه که از این روش میشه سموم بدن رو دفع کرد و روند آب کردن چربیای بدن رو سرعت بخشید.

چه مقدار پیاده روی داشته باشیم؟

دو پیشنهاد در این مورد هست:

پیشنهاد اول: 30 دقیقه پیاده روی با شدت متوسط واسه 5 روز یا بیشتر در طول هفته. البته می تونین این 30 دقیقه رو به دو زمان 15 دقیقه ای یا 3 زمان 10 دقیقه ای تقسیم کنین. منظور از شدت متوسط، ایجاد گرما و نفس نفس زدن ناچیز در فرده.

پیشنهاد دوم: 20 تا 60 دقیقه پیاده روی همیشگی واسه 3 تا 5 روز در طول هفته که ضربان قلب رو به 60 تا درصد بیشترین حد ضربان برسونه.

نکات به درد بخور در پیاده روی

– واسه تکراری نشدن پیاده روی، مسیرهای متنوعی رو انتخاب کنین و تلاش کنین با قدمای سریع پیاده روی کنین تا قلب تون تحت فشار قرار گیرد و از نظر عضلانی تقویت شه.

– اگه شاغلین، تلاش کنین مقداری از راه حل خود رو پیاده راه برید، حتی می تونین ماشین خود رو در جایی دورتر پارک کرده و تا اداره پیاده برید. این به سرحالی روحیه شما کمک می کنه.

– نوشیدن آب قبل از پیاده روی پیشنهاد می شه، یعنی یه لیوان آب 20 تا 30 دقیقه قبل از شروع پیاده روی و یه لیوان دیگه 5 دقیقه قبل از شروع حرکت خورده شه.

– به جای این که در پیاده روی سرعت ثابت و گامای یکنواخت داشته باشین، 3 دقیقه آهسته راه برید و بعد به مدت 3 دقیقه سرعت خود رو زیاد کنین و دوباره آهسته راه برید. می تونین این دوره های سه دقیقه ای آهسته و سریع رو تا پنج مرتبه تکرار کنین تا کل زمان پیاده روی شما 30 دقیقه شه. این کار باعث می شه که کالری بیشتری بسوزونین و اندازه تحمل و ایستادگی خود رو هم زیاد کنین.

– وقتی که راه می رید تا اونجا که می تونین به جز پاها، از بقیه اعضای بدن هم استفاده کنین. شونه ها، قفسه سینه، بازوها و دستا رو متناسب با حرکت بدن حرکت بدین. اگه حرکات بدن رو جزیی از پیاده روی عادی خود کنین با این کار کالری بیشتری مصرف می کنین.

– با اضافه کردن مقداری شیب به پیاده روی خود، علاوه بر مصرف کالری بیشتر، ایستادگی شمام افزایش پیدا می کنه و عضلات شما قوی می شن.

– یه همراه علاقه مند، علاقمند و پر انرژی می تونه موجب فعالیت بیشتر شما شه و شما کالری بیشتری بسوزونین.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

سایت سیمرغ

بهسایت

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *