10 علت ترک و زخم گوشه دهان | بیماری

10 دلیل ترک و زخم گوشه دهن

بعضی وقتا لبا دچار سوزش و خارش می شن و ترکایی در گوشه دهن بروز می کنه. این ترکا به مرور زخم می شن. زخمایی که قرمز رنگ می شن، می سوزن و خیلی وقتا اونقدر دردناک هستن که مانع صحبت کردن و غذا خوردن در فرد می شن.

 

مریضی خاصی ندارم. آخرین آزمایش خونی که دادم فقط کم خونی شدید رو برام تشخیص دادن. البته هفته پیش سرما خورده بودم. پنج سال پیش واسه زیبایی تاتوی لب انجام دادم، به رنگ تاتو حساسیت دارم؟ چند وقت پیش که به یه کارشناس تغذیه مراجعه کردم تا رژیم لاغری بگیرم، گفتن که چون من رژیم کم کالری دارم، ممکنه این زخما به دلیل کمبود ویتامین ب باشه. از اون به بعد مکمل ویتامین ب رو هم مصرف کردم.

 

یکی از دوستانم گفت شاید عفونت قارچی باشه. خودم که فکر نمی کنم، اما از پماد هیدروکورتیزون هم بعضی وقتا استفاده می کنم تا شاید این زخم و سوزشا دست از سرم بردارن. راستی این رو هم بگم! دو روزه که در دهنم احساس طعم فلزی دارم. میدونید زندگی من و کار من پر از استرسه. ماه گذشته یه حمله قلبی داشتم و یه مدت در بخش آی سی یو در بیمارستان بستری بودم. این زخما هم دیگه امانم رو بریده. چیجوری از دست اونا خلاص شوم؟»

 

مطالب بالا صحبتای خانمیه که به یه دکتر مراجعه کرده و از مشکلی شاکیه که بیشتر ما واسه یه بار هم که شده اونو تجربه کردیم. خراش و زخمای گوشه دهن، زخمایی که قرمز رنگ می شن، می سوزن و خیلی وقتا اونقدر دردناک ان که حتی مانع صحبت کردن و غذاخوردن در فرد می شن. اما میدونید این علائم و زخما نشونه چیه؟ به چه دلیل به وجود میاد و چیجوری خوب میشه؟

 

از نظر بالینی علل مختلفی هست که می تونه منتهی به خارش و سوزش لب ها، زخمای گوشه دهن و درد و قرمزی این زخما شه.

اینجا به 10 دلیل شایع و مهم این وضعیت می پردازیم.

آبسه و التهاب لثه و دندون و عفونت جدی دندانا، دلیل دیگه ایه که می تونه به زخم گوشه دهن که با التهاب، قرمزی، ورم و خارش همراه س، منجر شه

1- کم خونی کمبود آهن

آنمی یا کم خونی به وجود اومده به وسیله فقر آهن، در واقع کمبود تعداد گلبولای قرمز خونه که می تونه مشکلات زیادی به دنبال داشته باشه. خستگی، رنگ پریدگی صورت و لثه، شکنندگی ناخنا، مشکلات یادگیری و خیلی دیگه از مشکلات می تونه نشونه و البته آسیب کم خونی در فرد باشه.

 

کمبود آهن هم اینکه می تونه باعث ضعیف کردن دندانا، زخمای دهن و کلا آسیب دهن و دندون شه. از این رو کم خونی فقر آهن رو میشه یکی از دلیلای موثر در ایجاد زخمای گوشه لبا در نظر گرفت. اما اگه این زخما فقط وابسته به وضعیت کم خونی باشن، مصرف قرص آهن، درزمان یه ماه باید اونا رو بهتر کنه و اگه مریض بعد از یک تا دو ماه مصرف قرص آهن، هیچ بهبودی رو در وضعیت این زخما مشاهده نکرد، دلیل چیز دیگه ایه.

 

در مورد خانمی که صحبت هاش رو در اول مطلب آوردیم هم به نظر می رسه کم خونی فقر آهن اصلی ترین دلیل این زخما باشه، چون بقیه موارد و دلیلایی که واسه این وضعیت هست در این خانوم صدق نمی کنه.

 

2- استوماتیت آنگولار

استوماتیت آنگولار (Angular Chelitis) یا همون زخم در گوشه لبا، مشکل التهابیه که می تونه به قرمزی، پوسته پوسته شدن، خراش و زخم گوشه لب ها منجر شه. تحقیقات تغذیه ای نشون دادن که یکی از مهم ترین دلیلای دچار شدن به استوماتیت آنگولار کمبود ویتامین ب در برنامه غذاییه. اگه دلیل دچار شدن به این شرایط کمبود ویتامین ب باشه، مصرف مکمل ویتامینای گروه ب قادر به درمان کلی این وضعیت هستش.

 

3- آبسه دندون

آبسه و التهاب لثه و دندون و عفونت جدی دندانا، دلیل دیگه ایه که می تونه به زخم گوشه دهن که با التهاب، قرمزی، ورم و خارش همراه س، منجر شه.

 

4- ورم زیاد سینوسا

التهاب سینوسا در سر، بیماریه که به سردرد و سرگیجه منجر می شه، اما یکی دیگه از مشکلات این مریضی قرمزی و ورم بعضی نقاط صورت از جمله لبا و دهانه.

 

5- تب یونجه

تب یونجه، یه عکس العمل حساسیتی به گرد و غبار، قارچا و مایتای آویزون در هوا هستش. این مریضی به مشکلات خیلی از جمله عطسه، سرفه، آبریزش بینی، اشک و التهاب چشم ها و هم اینکه ورم و قرمزی لبا منجر می شه.

 

6- ویروس هرپس تب خال دهانی

ویروس هرپس دهانی که عامل تب خال است، عفونت دهانی رو بوجود میاره که احساس گلودرد، تب و ورم صورت و مخصوصا دور و بر دهن از شایع ترین مشکلات اون هستن.

 

7- سوختگی دهن و زبون

سوختگی دهن، زبون و لبا مثلا در اثر خوردن غذاها و نوشیدنیای خیلی گرم و سوزنده، می تونه به ورم و قرمزی زبون، دهن و گوشه لبا منجر شه.

 

8- دندون در آوردن در بچه ها

دندون درآوردن در کودکان یه تغییر فیزیولوژیک به طور کامل مشخصه که از علامتای اون میشه به بی قراری کودک، درد و ورم لثه ها، افزایش ترشح بزاق و البته خیلی وقتا التهاب و زخمای دور و بر دهن اشاره کرد.

 

9- انسداد مجاری بزاقی

انسداد مجاری بزاقی وضعیتیه که می تونه به درد، خشکی و سوزش مخاط دهن و زبون منجر شه. خشکی ، پوسته پوسته شدن و سوزش دور و بر دهن از دیگر مشکلات انسداد مجاری بزاقیه.

 

10- مریضی کاوازاکی

مریضی کاوازاکی مریضی التهابیه که با اینکه گسترش کمی داره، اما در صورت دچار شدن مشکلات آزاردهنده ای مثل تب، التهاب و ورم صورت و مخصوصا دهن و لبا رو بوجود میاره.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *