10 علت تعریق زیاد پاها | بیماری

: 10 دلیل تعریق زیاد پاها

تعریق بیشتر از اندازه پاها یکی از مشکلات آزادهنده ایه که فرد و دور و بریا ایشون رو کلافه می کنه. هر مشکلی راه حلی داره و واسه حل اون اول باید دلیل یابی کرد. مشکل تعریق پاها هم دلیل و عواملی داره که ممکنه به وجود اومده به وسیله نبود رعایت بهداشت یا مشکلات سلامتی و چیزای دیگه ای به جز اینا باشه.در این مطلب به علل وعوامل احتمالی تعریق زیاد پاها می پردازیم. اگه به تنهایی قادر به کنترل این مشکل نیستین حتما به متخصص بیماریای پای مراجعه کنین.

: 10 دلیل تعریق زیاد پاها

کفشای ناجور می پوشید

یکی از عوامل اصلی تعریق زیاد پاها که خیلی راحت قابل حله پوشیدن کفشای نامناسبه. پاها جزو اعضای مهم هستن و کفشا هم به دلیل تماس زیاد با پاها بسیار مهم هستن اما بدیش اینه بیشتر افراد اهمیتی که لازمه رو به کفش و انتخاب اون نمی دن. 

اگه از کفشایی با کیفیت پایین و جنس مصنوعی یا کفشای بسیار تنگ استفاه می کنین بدونین که به سلامت و بهداشت پاها آسیب می زنید. انتخاب اینجور کفشایی مانع از هوا رسانی به پاها می شه و جنس ناجور و بی کیفیت کفش باعث افزایش تعریق در پاها می شه. بهتره کفشایی با جنس خوب و طبیعی و اندازه پاتون انتخاب کنین. کفشای تنگ و ناجور علاوه بر تعریق پاها باعث بروز مشکلات دیگری مانند فرورفتگی ناخن در گوشت پا می شه.

جوراب نامناسبی می پوشید

به کار گیری الیاف مصنوعی و پلاستیکی در بافت جوراب روز به روز در حال زیاد شدنه. بدیش اینه الیاف مصنوعی و نایلونی باعث افزایش دمای پاها می شه و عرق رو بیشتر می کنه. شاید اینجور جنسایی در زمستون مشکل زیادی ایجاد نکنه. اما در هوای گرم یا در بین ورزش مشکلات زیادی به بار میارن. پس پیشنهاد می شه از جورابای نخی و مناسب استفاده کنین.

پاهاتون در کفش حبس می شه

خیلی از ادما از صبح تا آخرهای شب سرکار هستن و پاهاشون تموم روز در کفش حبس می شه.اگه نمی تونین از صندل یا کفشای راحتی استفاده کنین به احتمال زیاد با مشکل تعریق زیاد پاها مواجه هستین.

یکی از عوامل اصلی تعریق زیاد پاها عوامل روحیه. در شرایطی که احساس ترس، استرس، اضطراب، عصبانیت و چیزای دیگه ای به جز اینا پیروز میشه اندازه تعریق بیشتر می شه. واسه مقابله با این مشکل آرامش تون رو حفظ کنین

بهتره تلاش کنین در طول روز یعنی بعد از ظهر یا عصر چند ساعت کفشا رو در بیارین. از هر فرصتی واسه به کار گیری کفشای راحتی و صندل استفاده کنین. واسه استراحت پاها شبه ها پاهاتون رو داخل لگن آب گرم بذارین تا استراحت کنن.

تغذیه تون نامناسبه

شاید ندونین و یا باورتون نشه اما بعضی مواد غذایی باعث افزایش تعریق پاها می شن. در بین این مواد غذایی میشه به مواد غذایی تند، نوشابه های گازدار و کافئین اشاره کرد. اگه تعریق زیادی در ناحیه پاها دارین چند هفته تا چند روز از مصرف این مواد غذایی دوری کنین. اگه بعد از این مدت تغییر و بهبودی در تعریق پاها بدست اومد مصرف این مواد غذایی رو کم کنین.

مشکلی در سلامتی تون دارین

مشکلاتی مانند دیابت، بیماریهای مربوط به دستگاه عصبی، مشکلات کبدی و یبوست باعث افزایش تعریق در ناحیه پاها می شه. اگه از کیفیت خوب کفشا و جوراب هاتون مطمئنین و تغذیه تون شامل ترکیباتی که گفته شد نیس اما پاهاتون زیاد عرق می کنه بهتره پیش دکتر رفته و آزمایش بدین.

دچار هایپرهیدروز هستین

هایپرهیدروز یا تعریق زیاد وضعیتیه که باید با دخالت دکتر تشخیص داده شه. در این مشکل در غدد تولید کننده عرق بعضی نواحی بدن اختلالی هست و در این صورت بدون دلیل مشخصی تعریق زیادی تولید می شه. در بعضی موارد جدی واسه درمان و کنترل مشکل نیاز به دخالت دارویی هست. در بعضی موارد بسیار زیاد حتی جراحیای سرپایی هم انجام می شه.

بهداشت رو رعایت نمی کنین

یکی از عادی ترین عوامل تعریق زیاد نبود رعایت بهداشته. اگه بهداشت پا رو درست رعایت نکنین تعریق و بوی بد پیشگیری ناپذیر می شه. واسه مقابله با این مشکل لازمه پاها رو خوب شستشو بدین و اونا رو با دقت خشک کنین. هر روز جوراب هاتون رو عوض کرده و بشورید. می تونین از پودر تالک هم واسه جذب تعریق زیاد استفاده کنین.

مضطرب یا عصبی هستین

یکی از عوامل اصلی تعریق زیاد پاها عوامل روحیه. در شرایطی که احساس ترس، استرس، اضطراب، عصبانیت و چیزای دیگه ای به جز اینا پیروز میشه اندازه تعریق بیشتر می شه. واسه مقابله با این مشکل آرامش تون رو حفظ کنین.

زمینه ژنتیکی دارین

در بعضی مواقع تعریق زیاد پاها به دلیل عوامل ژنتیکی اتفاق می افته. اگه از اعضای خونواده تون آدمایی بودن که از تعریق زیاد پاها رنج بردن شاید شمام به این مشکل دچار هستین. در اینصورت غیر از انتخاب اجناس بهداشتی و رعایت بهداشت کار دیگری از دستتون بر نمیاد.

پاهاتون دچار باکتری شده

پاها به دلیل قرار گرفتن در کفش و زندونی بودن محل مناسبی واسه رشد باکتریا هستن. اگه دچار قارچ ناخن هستین حتما از پماد مناسب واسه مقابله با این مشکل استفاده کنین و یا اینکه به دکتر مراجعه کنین. درمان این مشکل می تونه تعریق زیاد پاها رو هم کم کنه.

.

منبع : tebyan.net

Leave a Comment