10 علت تپش قلب | بیماری

: 10 دلیل تپش قلب

: بیشتر وقتا ما ضربان قلب رو احساس نمی کنیم هرچند این یه روند همیشگی در طول زندگیه.

با ضربان قلب معمولی بین 60 تا 80 ضربه در دقیقه، فقط در چند مورده که ما ممکنه قادر به درک اون و فقط واسه چند دقیقه باشیم. با این حال، بعضی از مردم ممکنه قادر به درک ضربان قلب خود، به خصوص مثل کوبیدن، مسابقه و یا احساس بال بال زدن باشن. که این تپش قلب شناخته می شه.
تپش قلب (Palpitations) می تونه نشونه ای از چندین مریضی باشه و همه این بیماریا ممکنه در اثر مشکل قلب شما نباشه. با این حال، تپش قلب در طول دوره های تنش و فشار روحی و جسمی، حتی بدون هیچ گونه مریضی زمینه ای اتفاق می افته. از این رو مهمه که تپش قلب به وجود اومده به وسیله مریضی (دلیل پاتولوژیک) از تپش قلب به دلیل افزایش موقت نیاز بدن (علل فیزیولوژیکی) فرق بدیم.

علل تپش قلب چیه؟

تپش قلب علائم فعالیت قلب غیر طبیعی هستن هر فاکتوری که فعالیت قلب رو زیاد می کنه می تونه باعث تپش قلب شه. این شامل افزایش اندازه ضربان قلب یا نیروی قلب وقتی که خون رو پمپ می کنه. هر دوی این تغییرات در فعالیت قلب ممکنه به دلایل جور واجور در خیلی از شرایط ایجاد شه. در حالی که تپش قلب همیشه جدی نیس نباید ندیده گرفته شه.
همیشه پیشنهاد می شه وقتی که تپش قلب اتفاق می افته و ادامه پیدا میکنه به مراقبت پزشکی توجه شه. به همین ترتیب، اگه دوره های تکراری تپش قلب و آرامش هست پیشنهاد پزشکی لازمه. اگه ضربان قلب با نشونه های دیگری مانند ضعف نفس، سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری همراه باشه مراقبتای اورژانسی لازم باشه.

مطلب در رابطه: رژیم لاغری آنلاین

وزن (کیلوگرم)

Invalid Input

قد (سانتی متر)

Invalid Input

سن

Invalid Input

جنسیت

زن مرد

Invalid Input

اندازه فعالیت روزانه

فعالیت به اندازه کم یا هیچ گونه فعالیت کم فعالیت (کمی ورزش، 1 تا 3 بار در هفته) فعالیت متوسط (ورزش، 3 تا 5 بار در هفته) فعال (ورزش روزانه) خیلی فعال (ورزشای سنگین روزانه)

Invalid Input

اندازه تغییر وزن درخواستی ماهانه

Invalid Input

محاسبه چاقی لاغری

نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود رو به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنین

 

مشکلات قلبی

مشکلات زیاد قلبی هست که می تونه با تپش قلب همراه باشه. آریتمیا، گروهی از اختلالاتی هستن که ضربان قلب نامنظمه. فیبریلاسیون دهلیزی، تاکیکاردی سوپراونتریکولار و تاکیکاردی بطنی سه نوع آریتمیه که تپش قلب شایعه.
نوع دیگری از مشکلات قلب که ممکنه اتفاق بیفته در اثر انقباضات زودرس بطنیه. این بعضی وقتا به عنوان یه ضربان قلب اضافی وقتی که انقباضات بطنها زودتر از حد معموله اتفاق می افته. بیشتر این جدی نیس اما می تونه آریتمی بسازه.
آدمایی که از قبل گرفتار به مریضی قلب یا جراحی قلب هستن بیشتر در خطر بیشتر دچار شدن به آریتمی و فشار خون بالا هستن.

هورمونا

هورمونای خاصی می تونن فعالیت قلب رو زیاد کنن و منتهی به تپش قلب شن. هورمون استرس، آدرنالین یا کورتیزول، دو نوع هورمون هستن. این هورمونا به دلایل زیادی منتشر می شن اما ترشح در زمان استرس زیاد شده که به عنوان عکس العمل جنگ و فرار شناخته می شه.
هورمونای دیگه یعنی هورمونای تیروئید هم ممکنه مسئولیت تپش قلب رو دارا باشن. این بیشتر در شرایطی مثل پرکاری تیروئید دیده می شه که سطح بالای هورمونای تیروئید در جریان خون هست. در این مورد، این یه نتیجه از غده تیروئیده.
تغییرات در هورمون جنسی زن که در دوران بارداری، یائسگی و واسه بعضی از زنان حتی درزمان دوره قاعدگی اونا اتفاق میفته و می تونه منتهی به تپش قلب شه.

استرس روانی

هر گونه احساسات شدید می تونه باعث تپش قلب شه. اضطراب، ترس و یا شوک، باعث ایجاد دلتنگی می شه و تا وقتی که احساسات داره انجام میشه می تونن ادامه پیدا کنن. این واسه هر فرد رایجه. این احساسات باعث آزاد شدن هورمونای استرس مثل نوراپی نفرین می شه که می تونه فعالیت قلب رو زیاد کنه.
بعضی از افراد این اشتباهات رو واسه حمله قلبی در طول این دوره های استرس زا ندیده نمی گیرن. با این حال، افراد گرفتار به بیماریای قلبی مانند مریضی عروق کرونر (CAD) در خطر حمله قلبی در طول استرس روانی یهویی هستن.

ورزش

فعالیت فیزیکی شدید هم می تونه باعث تپش قلب شه. هنگام ورزش بدن نیاز به اکسیژن بیشتری داره. قلب باید فعالیت خود رو واسه مقابله با خواسته های بدن زیاد کنه. در نتیجه قلب تندتر و سریعتر می شه. بسته شدیدا فعالیت بدنی، این ممکنه به عنوان یه تپش قلب درک شه.
تپش قلب در این مورد طبیعیه و ممکنه از فرد به فرد فرق داشته باشه. با این حال، فشار فیزیکی مانند استرس روانی هم می تونه خطر حملات قلبی رو زیاد کنه. هر فرد گرفتار به مریضی قلبی اساسی در طول دوره های شدید فعالیت بدنی در برابر خطره.

محرکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *