10 علت درد بیضه و درمان آن | بیماری

عوامل مختلفی باعث درد بیضه در آقایون می شن. غدد تناسلی مردونه یا بیضها، هورمونایی تولید می کنن که آندروژن نامیده می شن و مهم ترین اونا تستوسترونه. این هورمونا تغییرات بدن رو که به خاطر رشد جنسی ایجاد می شه. در این مطلب 10 دلیل بروز درد در ناحیه بیضه مردان و درمان اونا رو گفتیم.

وارد شدن ضربه
معمولا کوفتگی و ورم بیضه از جمله مشکلات بد ضربات مستقیم به حساب میان، ولی بر خلاف وجود این حالت هشداردهنده، در بیشتر موارد با انجام اقدامات محافظتی میشه طی چند روز این مشکل رو برطرف کرد.

اقدامات محافظتی شامل پوشیدن لباسای زیر خاص، به کار گیری مسکنا و کمپرس گرم است. تورم و کوفتگی به وجود اومده به وسیله عمل وازکتومی هم به همین روش قابل درمانه.

 

عفونت بیضه
هم بیضه و هم بافتای مجاور اونا استعداد قابل توجه ای جهت دچار شدن به عفونت دارن. وقتی که این عفونتا رخ میدن، التهاب دلیل بروز درد می شه و بیضها مخصوصا موقع لمس بسیار دردناک هستن.

عفونتای باکتریایی معمولا از راه سیستم ادراری بالا می رن و دلیل عفونت در این اعضا می شه که به آنتی بیوتیک، بسیار عالی جواب میدن.

عفونتای ویروسی مثل اوریون در بالغین با احتمال خیلی کم دلیل درگیری بیضها می شن، اما در صورت درگیری معمولا یه بیضه رو درگیر می کنن؛ هرچند که بعضی وقتا ممکنه در افراد کمی هر دو بیضه با هم درگیر شن. عفونت بیضه به وجود اومده به وسیله اوریون، در صورت درگیری هر دو بیضه می تونه منتهی به نازایی شه.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحته. با گذاشتن هوله سرد زیر بیضه و مصرف داروهای ضد التهاب طی 2 تا 3 روز، درد بیضه فروکش می کنه.

 

ورم اپیدیدیم
اپیدیدیم، یه سری لوله های پیچ در پیچی هستن که در پشت بیضه قرار می گیرن و اسپرمای تولیدشده در بیضه از داخل اونا حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شن و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شن.

در توضیح حال، فرد گرفتار سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری رو در چند روز گذشته ذکر می کنه. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکیه و در معاینه، بیضه گرم و متورم و سفت و شدیدا دردناکه.

پیچ خوردگی دائمی بیضه می تونه بسیار خطرناک باشه، چون در صورت کاهش یا نبود خون رسانی کافی به بیضها طی شش ساعت، این بافت خواهد مرد

سنگ کلیه
بعضی وقتا بین دفع سنگ ممکنه درد تیزی در ناحیه شکم احساس شه که معمولا این درد به ناحیه بیضها انتشار پیدا میکنه. این نوع درد، وجه مشخصه دفع سنگ کلیه است. بعضی وقتا حتی ممکنه خون در ادرار ظاهر شه.

وقتی که دکتر در حضور اینجور نشونه هایی هیچ گونه اختلالی در بیضها پیدا نکرد، درمان جهت سنگای کلیه پیشنهاد می شه.

 

هیدروسل (تجمع مایع دور بیضه)
هیدروسل به معنی تجمع مایع شفاف در داخل کیسه ایه که بیضه رو محاصره کرده. بعضی وقتا ممکنه از اول تولد این حالت وجود داشته باشه که بیشتر به دلیل مشکلات تشکیل کیسه های دور و بر بیضه هاست.

هیدروسلای کوچیک بسختی قابل تشخیص بوده و خودبخود بهبود پیدا میکنن، اما شکلای جور واجور بزرگ هیدروسل باید طی عمل جراحی درمان شن.

 

واریسی شدن رگای بیضه (واریکوسل) همراه با هیدروسل
هر دو حالت فوق می تونه منتهی به بروز ناراحتی در دور و بر بیضها شه. در این حالت فرد بیشتر درد رو در دور و بر بیضها حس می کنه و خود بیضها معمولا بدون درده.

وریدهای دور و بر بیضه هم مثل وریدهای پا می تونه واریسی (واریکوسل) شه که دلیل بروز احساس گرمی در نوک بیضها و محل واریسی شدن وریدها در دور و بر بیضها می شه.

بعضی وقتا عروق موقع لمس هم حساس می شن. در موارد متوسط تا شدید، به کار گیری روشای جراحی واسه برداشتن عروق واریسی راه حل درمانی مناسبی هستش.

 

پیچ خوردگی بیضها
بیضها تا حدی متحرکند و اتصالات اونا به پوسته بیضه دلیل می شه اندازه حرکت به کمترین حد ممکن برسه؛ اما بعضی وقتا با ایجاد فشارهای یهویی و شدید ممکنه بیضها دچار چرخش و پیچ خوردگی شن و در نتیجه گردش خون اونا دچار مشکل شه. در این حالت، بیضها متورم شده و باعث ایجاد درد در ناحیه تناسلی مردان می شه.

با اینکه بعضی وقتا ممکنه بروز تورم منتهی به برگشت پیچ خوردگی شه، اما پیچ خوردگی دائمی می تونه بسیار خطرناک باشه چون در صورت کاهش یا نبود خون رسانی کافی به بیضها طی شش ساعت، این بافت خواهد مرد.

واسه اصلاح این مشکل باید بدون این دست اون دست کردن و به صورت اورژانسی عمل جراحی انجام شه، اما اگه بیضه دچار تخریب شده باشه، راهی جز برداشتن اونا وجود نداره.

می گن مرد با یه بیضه هم می تونه فعالیت تناسلی خود رو به طور طبیعی دنبال کنه و بچه دار شه.

 

فتق
فتق وقتی اتفاق می افته که دیواره عضلانی تشکیل دهنده شکم تو یه نقطه ضعیف شده و بخشی از حلقه های روده از بین این شکاف بیرون بزنه و دلیل ایجاد توده ای شه که روی پوست میشه دید.

در صورت بروز فتق در ناحیه کشاله ران، پایین اومدن حلقه ای از روده دلیل می شه که بیضه بزرگ تر از عادی به نظر اومده و دردی ایجاد شه که بیشتر به نظر می رسه دارای منشأ شکمی باشه. این درد با حرکت، سرفه یا عطسه بدتر می شه.

 

تحریکات جنسی
بعضی وقتا تحریکات جنسی که در آخر منتهی به انزال نشه، منتهی به بروز احتقان در لوله های منی بر (یا انتقال دهنده منی) می شه که این منتهی به بروز درد در بیضها می شه.

این حالت کلا خطرناک نیس اما ناخوشایند هستش (خیلی از پزشکان و کارشناسان این بخش فکر می کنن جلوگیری از خروج منی هنگام انزال مشکل ساز هستش).

در هر صورت، این جور درد بعد از چند ساعت خوب میشه.

 

سرطان بیضه
این نوع سرطان با احتمال خیلی کم دلیل بروز درد و ناراحتی در بیضها می شه. معمولا سرطان بیضه منتهی به بروز تورم بدون درد تو یه بیضه می شه.
از راه معاینه نمیشه دلیل تورم رو تشخیص داد که مشکل از بیضه هاست یا از مجاری اسپرم بر (انتقال دهنده منی).

از اونجا که این سرطان بیشتر در سنین بین 15 تا 35 سالگی شایعه و در صورت نبود درمان می تونه منتهی به بروز مشکلات خطرناکی شه، پس در صورت وجود هر گونه توده در ناحیه بیضها که تازگیا ایجاد شده باشه و به نظر عجیب برسه، باید به دکتر مراجعه کرد.

حالا و در صورت تشخیص بموقع سرطان بیضه، تا حدود 99 درصد میشه به طور موفقیت آمیزی از این مشکل رهایی یافت و اونو درمان کرد.

پس، در این مورد جای هیچ گونه ترس و نگرانی نیس و فقط باید اقدامات تشخیصی و درمانی رو بدون این دست اون دست کردن و تا دیر نشده، انجام داد.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:
مجله پزشکی دکتر سلام
سایت دکتر حسین کرمی – جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

مطالب در رابطه:
6 مریضی شایع در مردان
تستوسترون؛ هورمونی مردونه
واریکوسل چیه؟
سرطان بیضه، مریضی سنین جوونی
نشونه های سرطان بیضه
10 پیشنهاد طبی درباره نوزادان پسر
فتق؛ شکلای جور واجور و درمان اون
اثرات هورمون تستوسترون در مردان
فعالیت کم غدد جنسی
6 نگرانی مردان درباره وازکتومی
عوامل نازایی مردان
به چه دلیل نباید شلوار تنگ پوشید؟
مشاغلی که باروری مردان رو تهدید می کنه

تجمع مایع در دور و بر بیضه رو که به وسیله یکی از پوششای بیضه ترشح می شه، هیدروسل می گن. هیدروسل در بیشتر موارد بدون خطره، ولی در…

واریکوسل در مردان

واریکوسل باعث بزرگ شدن وریدهای درون کیسه بیضه (اسکروتوم) می شه. اسکروتوم، کیسه ایه که بیضها در اون قرار داره…

غدد تناسلی در مردان و زنان

غدد جنسی یا تناسلی، مهم ترین

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *