10 علت دندان درد | بیماری

10 دلیل دندون درد

دندون درد یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در تموم دنیاست. مهم ترین دلیل مراجعه آدما به دندانپزشکان هم همین مشکله.

اگه از افراد دلیل دندون درد رو سوال کنیم، بیشتر اونا می گن پوسیدگی دندون باعث درد دندون می شه، اما واقعا دلایل زیاد دیگری هم باعث درد دندون می شن و شناخت اونا به شما کمک می کنه تا از بروز این درد جلوگیری کنین.

 

1- پوسیدگی دندون: شایع ترین دلیل دندون درد(اما نه فقط این)، پوسیدگی دندانه.

 

اما وقتی که پوسیدگی، مینای دندون رو سوراخ می کنه و به لایه داخلی دندون به نام عاج می رسه، دندون خیلی حساس و ضعیف می شه.

 

وقتی پوسیدگی پیشرفت کرد و به لایه های عمیق تر و داخلی تر دندون به نام پالپ رسید، درد شدید و تند و تیزی شروع می شه.

 

عفونت دندون پوسیده باعث مرگ پالپ دندون شده و آبسه (تجمع چرک) زیر ریشه دندون تشکیل می شه.

مریضی پیشرفته لثه ای هم باعث آبسه دندون می شه.

 

عفونت و التهاب به وجود اومده به وسیله آبسه دندون باعث بروز درد نبض دار و لرزشی می شه. پس به سختی میفهمید که درد دندون باعث ناراحتی شما شده.

 

2- هممون میدونیم که مریضی لثه باعث قرمزی، ورم و خونریزی لثه می شه. اما مریضی پیشرفته لثه ای باعث درد دندون، حتی در دندونای سالم هم می شه.

 

عفونت لثه باعث التهاب لثه و استخون و در نتیجه بروز ورم، از بین رفتن استخون دور و بر دندون و درد کنه و کمرنگی می شه.

 

آبسه لثه که در مراحل پیشرفته مریضی لثه اتفاق می افته (پریودونتیت) هم باعث درد دندون می شه.

بعضی وقتا وضعیت قرار گرفتن دندون عقل در لثه ناجوره، پس یا نمی تونه بیرون بیاد و یا بد شکل بیرون می زنه و باعث درد و عفونت دندانی می شه

3- افتادن از بلندی و یا تصادفات رانندگ، حوادث باعث ترک برداشتن یا شکستگی دندون می شه که شما یا متوجه اون میشین و یا نمی شین.

 

در این حوادث وقتی که خط ترک خوردگی دندون به پالپ اون (اعصاب) برسه، باعث بروز درد شدیدی در دندون می شه.

 

حتی اگه خط ترک خوردگی دندون خیلی عمیق نباشه و به پالپ اون نرسه، تجمع پلاک دندون و میکروبا در شکاف ترک باعث پوسیدگی دندون و دندون درد می شه.

 

4- بعضی وقتا ممکنه دچار دندون درد شید، در حالی که اثری از ترک خوردگی و پوسیدگی دندون و مریضی پیشرفته لثه ای وجود نداره. این درد می تونه به وجود اومده به وسیله ترک مخفی دندون باشه که خیلی کوچکه و در عکسبرداری از دندون هم معلوم نمی شه.

 

این مشکل رو سندرم دندون ترک ورداشته می گن که در اثر بد جویدن غذاها، دندون قروچه (به هم ساییدن دندانا)، آسیب دندون (مثل ضربه به دندون)، ضعیف شدن دندون در اثر پر کردگی وسیع و بزرگ و… اتفاق میفته.

 

بعضی وقتا درزمان عصب کشی دندون، ممکنه دندون در اثر فشار وارده به اون ترک برداره.

اینجور ترک دندانی باعث بروز درد شدید موقع جویدن غذا می شه.

 

5- دندون قروچه و به هم ساییدن دندانا هم باعث وارد اومدن فشار زیادی روی بافت نگهدارنده دندون ها و در نتیجه بروز درد در دندون و حتی در مفاصل و عضلات فک صورت می شه.

6- دندون عقل نهفته هم باعث درد دندون می شه.وقتی دندون عقل، جای کافی در فک نداشته باشه باعث بروز درد می شه. هم اینکه موقع بیرون اومدن، روی دندون بغل دستی فشار وارد می کنه و باعث درد می شه.

 

اگه دندون عقل به طور کامل بیرون نیاد و کمی بیرون بیاد، تمیز کردن اون سخته.

رشد میکروبا روی مواد غذایی جمع شده در این دندون باعث ورم و قرمزی لثه با درد منتشره می شه (عفونت لثه).

 

بعضی وقتا هم وضعیت قرار گرفتن دندون عقل در لثه ناجوره (مثلا کج یا افقیه)، پس یا نمی تونه بیرون بیاد و یا بد شکل بیرون می زنه و باعث درد و عفونت دندانی می شه.

اگه این مشکلات دندون عقل برطرف نشن، باعث بروز عفونتای خطرناک و درد شدیدی می شه.

 

7- مسواک زدن غلط دندانا و مریضی لثه باعث جدا شدن (عقب نشینی) لثه از دندون می شه. این مشکل باعث روباز شدن ریشه دندون می شه و دندون حساسیت زیادی به سرما، گرما و غذاهای ترش پیدا کنه. نوشیدنیای اسیدی هم باعث فرسایش بیشتر ریشه دندون شده و حساسیت دندون بدتر می شه.

 

8- وقتی که دندانا مرتب نیستن و کج و کوله ان، روی دندانا فشار و نیروی ناجوری وارد می شه و در نتیجه باعث التهاب اعصاب دندون ها و بروز درد می شه.

 

9- درمانای ارتودنسی (سیم گذاشتن دندانا)، وقتی که سیم دندون تنظیم و یا محکم و سفت می شه، سیم گذاری دندانا (ثابت یا متحرک) بیشتر به مدت زمان کوتاهی باعث درد دندانا می شن.

 

10- درد دندون می تونه در اثر مشکلی که مربوط به دندون و یا فک نیس، شروع شه. تعدادی از بیماریا در بقیه قسمتای بدن می تونن باعث درد دندون شن، مثلا درزمان چرک کردن سینوس ها (سینوزیت)، فشار به وجود اومده به وسیله سینوسا باعث بروز درد در دندونای بالایی و عقب فک به دلیل نزدیکی سینوسا به این دندانا می شه.

 

با احتمال خیلی کم، درد دندون یا فک صورت علامتی از سکته قلبی است. هم اینکه درد عصب سه قلو می تونه باعث درد دندون شه که درد متفاوت شدید و تیزی در صورته.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *