10 علت شناخته شده افزایش تری گلیسرید در مبتلایان به دیابت | بیماری

: این تعجب آور نیس اگه گرفتار به دیابت نوع 2 هستین، سطوح بالای تری گلیسرید رو هم تجربه کنین.

: 10 دلیل شناخته شده افزایش تری گلیسرید در مبتلایان به دیابت

به گزارش آوای سلامت به نقل از webmd حدود 80 درصد از افراد گرفتار به دیابت، با این مشکل درگیرن. سطح تری گلیسرید بالا جزئی از سندرم متابولیک است؛ یعنی گروهی از مشکلات که باعث خطر دچار شدن به مشکلات قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 می شه. دیگه نشونه های این سندرم عبارتند از قند خون بالا، فشار خون بالا، کلسترول خوب یا اچ دی ال پایین و چربی شکمی.

تری گلیسرید، یه جور چربی موجود در بدنه. وقتی شما زیادتر از اندازه لازم خود، انرژی دریافت می کنین (یا غذا می خورید)، این کالری اضافی به تری گلیسرید تبدیل می شه و در سلولای چربی بدن شما ذخیره می شه.

در تستای آزمایشگاهی ناشتا، سطح تری گلیسرید طبیعی زیر 150 میلی گرم در دسی لیتره. مرز خطر تری گلیسرید 150 تا 199 میلی گرم در دسی لیتره. عدد 200 تا 499 میلی گرم در دسی لیتر، سطح بالا و عدد 500 میلی گرم در دسی لیتر، سطح بسیار خطرناک تری گلیسرید رو نشون میده.

سطوح بالای تری گلیسرید می تونه خطر دچار شدن به بیماریای قلبی، سکته مغزی و آسیبای عصبی رو زیاد کنه. رابطه بین سطوح بالای تری گلیسرید با تصلب شرائین و مقاومت به انسولین هم شناخته شده.

علل بسیاری واسه سطوح بالای تری گلیسرید در مبتلایان به دیابت گفته شده که اینجا لیستی از اونا آورده می شه:

کنترل ضعیف دیابت نوع 2

وقتی که دیابت خوب تحتِ کنترل نیس، شما به احتمال زیاد دارای سطوح بالای قند خون و انسولین در بدن هستین. انسولین به تبدیل گلوکز به گلیکوژن و در آخر ذخیره گلیکوژن در کبد کمک می کنه. وقتی که گلیکوژن زیادتر از اندازه در کبد اشباع شه، وارد جریان خون شده و منتهی به افزایش چربی بدن و افزایش تری گلیسرید می شه.

مصرف کالری بیشتر

کالری اضافی از راه غذا در سلولای بدن به عنوان تری گلیسرید ذخیره می شد.

مصرف کربوهیدرات بالا

مصرف کربوهیدراتای ساده منتهی به افزایش سطح گلوکز شده و از راه روده ها در داخل جریان خون جذب می شه. گلوکز اضافی می تونه منتهی به افزایش تری گلیسرید شه.

چاقی

چاقی حتما تضمین کننده سطوح بالای تری گلیسرید نیس اما یه رابطه قوی بین افزایش زیادتر از اندازه دور کمر و سطح بالای تری گلیسرید هست.

مقاومت به انسولین

مقادیر بالای تری گلیسیرید یکی از علایم دچار شدن به مقاومت به انسولینه. بدین معنا که بدن شما نمی تونه از انسولین استفاده کنه ( هورمونی که قند خون رو کنترل می کنه). وقتی که انسولین نتونه کارکرد خود رو بکنه، گلوگز وارد سلولا نمی شه. به خاطر همین مقادیر قند خون زیاد می شه و در آخر موجب بروز دیابت نوع 2 می شه.

مشکل کلیه

خطر مشکل طولانی کلیه در مبتلایان به دیابت زیاد می شه. مشکل کلیوی باعث مشکلات تنظیم چربی خون و در نتیجه سطوح بالای تری گلیسرید می شه. مشکل کلیه هم اینکه باعث خیلی بد تر شدن مقاومت به انسولین می شه.

ژنتیک

مشکل بالا بودن سطح تری گلیسرید می تونه در خونواده ژنتیکی باشه. اگه اینطور باشه، اعضای خونواده تحت تاثیر رسوب چربی زرد در زیر پوست قرار می گیرن. بنا به تحقیقات، سطوح کلسترول خوب یا اچ دی ال پایین و تری گلیسرید بالا، با در نظر گرفتن استعداد ژنتیکی، خطر دچار شدن به دیابت نوع 2 رو زیاد می کنه.

سطوح پایین هورمون تیروئید

مشکلات تیروئید به نظر می رسه گسترش بالاتری در افراد گرفتار به دیابت داشته باشن. شایع ترین مشکل، کم کاری تیروئید است. اگه شما دچار تری گلیسرید و کلسترول بالا هستین، ممکنه از کم کاری تیروئید رنج ببرین. با دکتر خود در مورد این مشکل صحبت کنین. درمان کم کاری تیروئید به کاهش سطح تری گلیسرید کمک می کنه.

داروها

بعضی داروها مانند قرصای جلوگیری از بارداری، استروژنا، مسدودکنندهای بتا، دیورتیکا، استروئیدها، رتینوئیدها، مهارکنندهای پروتئاز، تاموکسی فن و … می تونن سطح تری گلیسرید رو زیاد کنن. اگه شما در حال مصرف این داروها هستین با دکتر تون در مورد گزینه های جانشین مشورت کنین.

مواد غذایی

غذاهای خاص به نظر می رسه سطح تری گلیسرید رو در بعضی افراد بالا ببره. قندهای ساده، غلات فراوری شده و تصفیه شده، الکل، غذاهای پرچرب همراه با اسیدهای چرب اشباع و ترانس مثل این هستن.

چیجوری تری گلیسرید کم میشه؟

کمتر غذا بخورین و بیشتر کار کنین. اگه می خواین تری گلیسرید خود رو کم کنین، باید مقدار انرژی که می سوزونین بیشتر از مقداری باشه که دریافت می کنین.

شیرینی، شکلات، قند و شکر رو از برنامه غذایی خود خط بزنین. کربوهیدراتای پیچیده بهتر از کربوهیدراتای ساده مثل قند و شکر هستن. منابع غذایی کربوهیدراتای پیچیده شامل: نون و غلات سبوس دار، سبزیا، میوه ها و حبوباته. کربوهیدراتای پیچیده از نظر مواد مغذی، غنی هستن و دارای شکلای جور واجور ویتامین، املاح و آنتی اکسیدان ها هستن. قند و شکر مانند یه سم واسه شماس.

مقدار و نوع چربی مصرفی خود رو در نظر داشته باشین. چربیای اشباع و جامد رو مصرف نکنین، مثل روغن نباتی جامد، کره، مارگارین، چربی گوشت، پوست مرغ، لبنیات پرچرب، خامه و سس مایونز. روغنای گیاهی مایع رو می تونین استفاده کنین. مصرف اسیدهای چرب امگا 3 (در ماهی و روغن تخم کتون) واسه شما خوبه.

اصلا الکل بخورین، چون الکل خیلی سریع مقدار تری گلیسرید خون رو زیاد می کنه.

ورزش، حذف سیگار، کنترل دیابت، و گفتگو با دکتر در مورد تغییراتی در مصرف داروها، از راه های کاهش موثر تری گلیسریده.

www.webmd.com

مدیرکل سازمان بهزیستی استان یزد از اجرای ۷۳ برنامه به شکل ۳۸ افتتاحیه و ۳۵ برنامه شامل جلسه، نشست، نمایشگاه، مسابقات ورزشی و کارگاه های آموزشی در ایام الله فجر به وسیله این سازمان در سطح استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان یزد، دکتر جلیل عفتی  برنامه های این سازمان رو در بخشای افتتاحی، فرهنگی و ورزشی دونست و گفت: نواختن زنگ انقلاب در مهدهای کودک سراسر استان، برگزاری جشن انقلاب در مهدهای کودک، مراکز سالمندی و ادارات بهزیستی استان، جشنواره ورزشی کارکنان، مسابقات فرهنگی خاص خونواده بهزیستی، بازدید از خونواده مددجویان تحت پوشش بهزیستی در سراسر استان از جمله این برنامه هاست.

ایشون گشایش 38 پروژه در مجموعه بهزیستی استان رو یکی دیگه از فعالیتای شاخص بهزیستی در دهه فجر دونست و گفت: این پروژه ها در شهرستانای اردکان، اشکذر، ابرکوه، میبد، بافق، خاتم، تفت، یزد و مهریز به استفاده می رسه.

به گفته ایشون گشایش 6 مرکز مشاوره، یه مهد کودک، گشایش مجموعه رفاهی – آموزشی 22 بهمن، مرکز همایشای نور، موسسه خیریه و شبه خونواده معلولین فرزندان آسمونی، مرکز اوتیسم (طلوع مهر) و فاز دوم مرکز شبانه روزی سالمندان و معلولین بهار یزد از جمله پروژه هایی هستن که در این هفته در شهرستان یزد گشایش می شن.

مدیرکل بهزیستی استان یزد هم اینکه از واگذاری 240 واحد مسکونی معلولین و مددجویان بهزیستی در سراسر استان خبر داد و گفت: این پروژه آخرین فاز پروژه مسکن مهر در استان یزده که طی مراسمی به صورت ظاهری با واگذاری پروژه 70 واحدی مسکن مهر مددجویان و توانخواهان در اردکان و به طور همزمان در سراسر استان تحویل می شه.

ایشون گشایش 14 مهدکودک و داهات مهد، 6 مرکز و موسسه به شکل مرکز روازنه توانبخشی معلولین، موسسه خیریه، کارگاه تولیدی حمایتی، مراسم تجلیل از فرزندان بهزیستی، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی معلولین، دیدار با سالمندان مراکز سالمندی، برگزاری دوره های آموزشی پیشگیری از اعتیاد، آسیبای اجتماعی و معلولیتا، رو از دیگر برنامه بهزیستی به مناسب دهه فجر انقلاب اسلامی دونست

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *