10 علت مهم ریزش مو / عارضه خطرناک کراتینه کردن | بیماری

: یه متخصص پوست و مو ضمن توضیحاتی درباره شکلای جور واجور ریزش مو و علل اون، گقت: ریزش ۷۰ تا ۱۰۰ تار مو در طول روز طبیعیه و با به کار گیری یه شامپو با PH مناسب و رژیم غذایی مناسب میشه از ریزش مو جلو گیری کرد.

: 10 دلیل مهم ریزش مو / آسیب خطرناک کراتینه کردن

آکا ایران: دکتر بنفشه تمیزی فر با اشاره به علل ریزش مو و با بیان اینکه ریزش ۷۰ تا ۱۰۰ تار مو در طول روز طبیعیه، گفت: وقتی که فرد با مشکل ریزش مو به دکتر مراجعه می کنه باید دقت داشت که این نوع ریزش طبیعیه یا غیر عادی. معمولا سر یه فرد ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار تار مو داره و ریختن بیشتر از ۱۰۰ تار مو در طول روز غیر طبیعیه. در عین حال رویت چند تار مو در شونِه و بالش و… به طور کامل طبیعیه. ریزش مو وقتی نگران کننده س که موی سر کم پشت و نازک شه.

: چرخه رشد مو شامل سه فاز آناژن (مرحله رشد مو که دو تا شش سال زمان میبره)، کاتاژن (مرحله گذری که چند هفته طول زمان میبره) و تلوژن (مرحله استراحت یا ریزش مو) است. اگه نظم این مراحل بر هم خورد، یه سری مریضیای مو درست می شن.

تمیزی فر ضمن توضیح علل ریزش مو، این مریضی رو در چند دسته تقسیم بندی کرد و گفت: ریزش مو به علل جور واجور در دسته بندی های جورواجور جای می گیرن که شایع ترین اون مشکلات مربوط به ساقه موه. در این نوع مشکل هر چیزی که به کراتین مو آسیب برسونه و باعث شکستگی ساقه مو شه، موجب ریزش مو هم می شه مانند دکلره کردن، اتوی مو کشیدن، استفاده زیاد سشوار در فاصله نزدیک، به کار گیری شامپوهایی که مو رو خشک می کنه و …

ایشون اضافه کرد: اسکارین نوع دیگه ریزش موه. در این نوع، سیستم ایمنی به ریشه موها حمله می کنه و ریشه موها آسیب غیرقابل برگشت می بینن. ویژگی مشخص این مریضی اون هستش که کف سر در جایی که مو ریخته، ملتهب و قرمز رنگه و پوستش نازک می شه. این نوع ریزش بسیار مهم و جدیه و نیاز به مراجعه دکتر داره.

ریزش موی ارثی

این متخصص پوست و مو در توضیح نوع دیگری از ریزش مو اضافه کرد: ریزش مو ارثی نوع دیگه و البته شایع ریزش موه که هم در مردان و هم در زنان مشاهده می شه. این نوع ریزش مو به طورمعمول در مردان از سن ۲۰ سالگی و در زنان از سن ۴۰ سالگی بروز می کنه. در این نو ع ریزش، روبرو شدن هورمونای موجود در بدن، ژن ریزش فعال می شه و باعث نازک شدن و ریزش مو می شه. این نوع ریزش در مردان از شقیقها شروع می شه و تاج سر موها کم کم نازک شده و می ریزه. در عین حال معمولا این مشکل در زنان از جلوی سر شروع نمی شه، بلکه تموم موهای سر شروع به نازک شدن و ریزش می کنن. هم اینکه باید توجه کرد ریزش موی ارثی با ریزش موی مادرزادی فرق داره. یه سری مریضیا مادرزادی هستن و از همون اول تولد اتفاق می افتن.

ریزش موی سکه ای

ایشون در ادامه درباره ریزش موی سکه ای (ریزش آلوپسی آره آتا) هم توضیحاتی داد و گفت: در ریزش موی سکه ای، تو یک یا چند منطقه گرد یا تقریبا گرد در سر یهویی موها ریزش می کنن که در این حالت پوست سر قرمز یا ملتهب نمی شه. این نوع ریزش ممکنه بعد از یه استرس شدید روحی یا جسمی اتفاق بیفته. هم اینکه ممکنه همراه با بعضی مریضیا مانند مریضیای تیروئیدی، بستری شدن در بیمارستان یا مصرف بعضی داروها اتفاق بیفته. در این مریضی هم سیستم ایمنی به ریشه مو حمله می کنه فرقش اینه که ریشه مو به طور کامل از بین نمی ره.

تمیزی فر ادامه داد: بعضی وقتا ریزش موی سکه ای ممکنه تموم موی سر رو درگیر کنه و ریزش در قسمت بزرگی از موهای سر اتفاق بیفته یا بعضی وقتا موهای بدن هم درگیر می شه و تموم موهای بدن هم می ریزه. احتمال جواب درمان در این دو مورد نسبت به ریزش موی "آلوپسی آره آتا" کمتره و این ریزش بعد از رفع استرس درمان می شه. واسه درمان این نوع ریزش مو از تزریق داخل ضایعه یا محلولا و کرما استفاده می شه.

این متخصص پوست و مو اضافه کرد: ریزش مو دیگری هست که مانند ریزش موی سکه ای بر اثر استرس شدید یا مریضی اتفاق می افته فرقش اینه که این نوع ریزش مو بعد از چند ماه از مریضی یا استرس اتفاق میفته. هم اینکه این ریزش مو تموم سر رو درگیر می کنه. با وجود اینکه مضطرب کننده س ولی معمولا از همه ریزش موها بهتر درمان پذیره و با درمان و مصرف داروها و محلولا، مو دوباره رشد کرده و به حالت اولیه خود برمیگرده.

ایشون در ادامه صحبت هاش در توضیح علل ریزش مو، کمبود مواد غذایی یا مریضیای داخلی رو از دیگر عوامل ریزش مو شمرد و گفت: کم خونی، کمبود ویتامین دی، روی یا مریضیای لوپوس، تیروئید و دیابت ممکنه دلیل ریزش مو شن. در این نوع ریزش علاوه بر درمان موضعی ریزش باید کمبودهای غذایی بدن جبران و مریضیای زمینه ای هم کنترل و برطرف شن.

اندازه PH یه شامپوی مناسب

این عضو انجمن کارشناسان پوست ایران در بخش دیگری از صحبت هاش با اشاره به نوع شامپوهای مناسب واسه مو، گفت: به کار گیری یه شامپو با PH مناسب می تونه راهی واسه جلوگیری از ریزش مو باشه. یه شامپو باید چربی پوست رو نابود کنه و در عین حال ساقه مو رو خشک و شکننده نکنه. برهین پایه PH شامپو واسه هر مو باید فرق داشته باشه. کلا PH پوست سر اسیدی و بین پنج تا ۵.۵ه و PH شامپوها معمولا قلیایی بوده و بالای هفت هستن. یه شامپو با PH پنج و نیم، چربی پوست سر رو از بین نمی بره و به اندازه چرب بودن پوست، PH شامپو باید بیشتر باشه. هر شخص با در نظر گرفتن شرایط مو و پوست خود باید شامپویی با PH مناسب انتخاب کنه.

خطر ریزش مو با شوره سر

ایشون درباره شوره سر که دیگه عامل ریزش مو در افراده، گفت: شوره سر یه جور قارچه که روی پوست سر رشد کرده و موجب ملتهب شدن پوست و ریزش مو می شه. این نوع مریضی سر هم باید جدی گرفته شه و با به کار گیری شامپوهای ضدشوره از این موضوع جلوگیری کرد.

از شامپوهای شامل نرم کننده طبیعی استفاده کنین

تمیزی فر درباره نرم کننده های موجود در شامپوها هم توضیحاتی داد و گفت: معمولا به کار گیری شامپوهایی که شامل نرم کننده هستن، واسه موها خوبه؛ چون که این نرم کننده ها طبیعی هستن مانند آلوءورا، انبه یا روغن زیتون و یا پروتئین هیدرولیز شده. این نرم کننده ها با نفوذ به کوتیکول مو، حالتی طبیعی به مو میدن و از ایجاد الکتریسیته و شکنندگی موها (که باعث ریزش مو می شه) جلوگیری می کنن. در به کار گیری نرم کننده ها لازمه توجه داشته باشیم که نباید مدت زیادی روی مو بمونن؛ چون که با نفوذ زیادتر از اندازه در کوتیکول، باعث کدر شدن کم کم موها می شن و شست وشو موها سخت تر می شه.

کراتینه کردن مو ممکنه سرطانزا باشه!

این متخصص پوست و مو هم اینکه با بیان اینکه کراتینه کردن مو ضمن اینکه موجب ریزش مو می شه، عواقب خطرناک دیگری رو هم داره، گفت: گرما ماده ای که باعث می شه کراتین به مو بچسبد در دراز مدت ممکنه سرطانزا باشه و باید با احتیاط و در آخر یکی- دو بار این کار انجام شه.

عادات غذایی موثر در ریزش مو

تمیزی فر درباره رژیمای غذایی موثر در ریزش مو گفت: رژیم غذایی طبیعی که پروتئین و ویتامین و کربوهیدرات به مقدار کافی داشته باشه، از ریزش مو در فرد جلوگیری می کنه. بعضی وقتا تو یه رژیم غذایی ناجور، کمبود مواد لازم بدن مانند آهن، روی و ویتامینای گروه بی و دی و … موجب ریزش مو می شه. پیشنهاد ما به افراد مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و لبنیاته که کمبودهایی مانند ویتامین دی رو جبران می کنه. دریافت کم کالری در رژیمای غذایی شدید هم موجب ریزش مو می شه.

ایشون در آخر تاکید کرد: اشعه ماوراءبنفش هم یکی از عواملیه که دلیل ریزش مو می شه.

 

 

.

منبع : migna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *